I dyshuari i sulmit të Parisit akuzohet për lidhje me sulmet në Bruksel

Hënë, 12 August 2019 21:38

I dyshuari i vetëm që ka mbijetuar nga sulmet terroriste, që kanë ndodhur në nëntor të vitit 2015 në Paris, është akuzuar edhe zyrtarisht për lidhje me sulmet vetëvrasëse në Bruksel, që kanë ndodhur disa muaj më vonë.

Prokurorët federalë në Belgjikë, kanë konfirmuar raportimet e mediave se i dyshuari, Salah Abdeslam, është akuzuar për “pjesëmarrje në aktivitete të një grupi terrorist”.

Zyra e Prokurorit nuk ka dhënë detaje për rolin e supozuar të Abdeslamit në sulmet në aeroportin dhe stacionin e metros në Belgjikë më 22 mars të vitit 2016.

Nga këto dy sulme kanë vdekur 32 persona dhe janë plagosur 340 të tjerë.

Grupi militant, Shteti Islamik (IS) e pati marrë përgjegjësinë për sulmet në Bruksel.

Hetuesit kanë thënë se sulmet janë drejtuar nga Siria derisa janë organizuar nga një fraksion francezo-belg në Bruksel./ REL

Po ai besohet se ka qenë mbrapa sulmit terrorist që ka ndodhur në Paris më 2015 që ka lënë të vdekur 130 persona.

Në muajin prill, një gjykatë në Belgjikë ka dënuar Abdeslamin me 20 vjet burgim për shkak të betejës së tij me armë zjarri kundër policisë në Bruksel.

Abdeslam ka lindur në Belgjikë, por ka kombësi franceze.

Ai aktualisht gjendet në burg në Francë, në pritje të gjykimit për sulmet në Paris.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rama mbush çantën me koncesione, shkel mbi shqiptarët

Politikë

Rama mbush çantën me koncesione, shkel mbi shqiptarët

Një karikaturë e Kosta Rakës,  cila tregon situatën ekonomike në vend, është bërë hit në rrjete sociale. Në këtë karikaturë, shihet kryeministri Edi Rama që në shpinë mban çantën e...

FOTOT/ Zhduken dy turiste në Alpet shqiptare, kush i shikon të njoftojë Policinë!

Aktualitet

FOTOT/ Zhduken dy turiste në Alpet shqiptare, kush i shikon të njoftojë Policinë!

Dy turiste janë zhdukur në Alpet shqiptare. Që prej datës 13 gusht nuk ka asnjë informacion në lidhje me një turiste gjermane dhe një polake. Shoqatat bjeshkatare të Kosovës dhe Shqipërisë...

Edmond Panariti: Marrëzia e madhështisë së mjerimit!

Politikë

Edmond Panariti: Marrëzia e madhështisë së mjerimit!

Ish-ministri Edmond Panariti i është referuar revistës Monitor mbi raportin e Bankës Botërore, ku thuhet se Shqipëria me nivel varfërie 35%, është vendi më i varfëri në planet. Ai shpjegon...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!