Jep dorëheqjen krytari i parlamentit anglez

Hënë, 09 September 2019 18:29

Kryetari i Parlamentit të Britanisë, John Bercow tha se ai do të qëndrojë në këtë detyrë deri në zgjedhjet e ardhshme në 31 tetor.

Duke folur në Parlament, Z. Bercow tha se “mandati” i tij 10-vjeçar po i afrohej fundit dhe ishte një “nder dhe privilegj i madh” që i ka shërbyer këtij vendi, raporton BBC.

Nëse nuk do të kishte zgjedhje të parakohshme, ai tha se 31 tetori do të ishte data “më pak përçarëse dhe më demokratike”.

Ish-deputeti i Tori pasoi të ndjerin Michael Martin si Kryetar në 2009.

Ai është përballur me kritika të ashpra nga anëtarë të Brexit, të cilët kanë vënë në dyshim paanshmërinë e tij për çështjen e Evropës.

Bercow tha që ai kishte vendosur që në zgjedhjet e 2017 që ky të ishte Parlamenti i tij i fundit si Kryetar.

Gruaja e tij, Sally, ishte pjesë e publikut ndërsa Bercoë deklaronte dorëheqjen e tij nga zgjedhjet e ardhshme.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Champions/ Napoli shemb kampionët, paqe në Dortmund-Barcelona

Sport

Champions/ Napoli shemb kampionët, paqe në Dortmund-Barcelona

Mbrëmje e çmendur në Champions League, me rezultate të jashtëzakonshme anembanë kontinentit. Napoli ka befasuar kampionët në fuqi të Europës, teksa në “San Paolo” kanë dominuar Liverpulin me rezultatin 2-0...

Ekzekutimi i Santiago Malkos, kush janë 4 personat e shpallur në kërkim

Aktualitet

Ekzekutimi i Santiago Malkos, kush janë 4 personat e shpallur në kërkim

Pas dëshmisë që i arrestuari i vetëm si dyshuar i përfshirë në vrasjen e Santiago Malkos ka dhënë para grupit hetimor, policia ka shpallur në kërkim të paktën 4 persona...

Kuriozitete

Fotografohet zebra e rrallë

Një zebër e rrallë e porsalindur është fotografuar në Rezervuarin “Maasai Mara Game” në Kenia. Kafsha me ngjyrë kafe dhe me pika të bardha vodhi vëmendjen e Antony Tira, i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!