Jack Ma mban premtimin, lë “Alibaba”-n e del në pension ditën e 55-vjetorit

E mërkurë, 11 September 2019 08:08

Jack Ma, themeluesi e pronari i “Alibaba”, me të ardhura rreth 42 miliardë dollarë ka dalë zyrtarisht në pension.

Miliarderi, i cili njoftoi daljen në pension si kreu i kompanisë shtatorin e kaluar, e përmbushi premtimin e tij për të braktisur punën, ditën e martë në 55 vjetorin e lindjes. Largimi i Ma gjithashtu përkon me përvjetorin e 20-të të “Alibaba”-s.

Sipërmarrësi, emri kinez i të cilit është Ma Yun, është një nga figurat më të famshme publike të Kinës. Ai ia dorëzoi drejtimin e kompanisë, kryeshefit ekzekutiv të “Alibaba”, Daniel Zhang.

 

Sidoqoftë, Ma nuk do t’i ndërpresë të gjitha lidhjet me kompaninë, që ai e shndërro në një gjigand elektronik të tregtisë me vlerë 462 miliardë dollarë. Ai do të qëndrojë në bordin e drejtorëve të firmës për rreth një vit.

Biznesmeni gjithashtu do të vazhdojë të drejtojë menaxhimin e kompanisë, pasi ai mbetet një partner gjatë gjithë jetës në një organ drejtues të korporatës të quajtur “Alibaba Partneritet”, që ka të drejtën të emërojë drejtorë në bordin e kompanisë.

Kur njoftoi planet e tij të daljes në pension një vit më parë, vetë Ma e përshkroi fundin e mbretërimit të tij si “fillimin e një epoke.”

“Do të mësoj nga Bill Gates,Warren Buffett dhe shumë filantropistë të mëdhenj në botë, por dua të bëj diçka duke përdorur mënyrën time,” i tha Ma, “Bloomberg” vitin e kaluar.

“Unë kurrë nuk mund të jem aq i pasur, por një gjë që mund të bëj më mirë është të pensionohem më herët.”

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Champions/ Napoli shemb kampionët, paqe në Dortmund-Barcelona

Sport

Champions/ Napoli shemb kampionët, paqe në Dortmund-Barcelona

Mbrëmje e çmendur në Champions League, me rezultate të jashtëzakonshme anembanë kontinentit. Napoli ka befasuar kampionët në fuqi të Europës, teksa në “San Paolo” kanë dominuar Liverpulin me rezultatin 2-0...

Ekzekutimi i Santiago Malkos, kush janë 4 personat e shpallur në kërkim

Aktualitet

Ekzekutimi i Santiago Malkos, kush janë 4 personat e shpallur në kërkim

Pas dëshmisë që i arrestuari i vetëm si dyshuar i përfshirë në vrasjen e Santiago Malkos ka dhënë para grupit hetimor, policia ka shpallur në kërkim të paktën 4 persona...

Kuriozitete

Fotografohet zebra e rrallë

Një zebër e rrallë e porsalindur është fotografuar në Rezervuarin “Maasai Mara Game” në Kenia. Kafsha me ngjyrë kafe dhe me pika të bardha vodhi vëmendjen e Antony Tira, i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!