Sulmet në rafineritë e Arabisë Saudite, rritet rrufeshëm çmimi i naftës

Hënë, 16 September 2019 10:35

Sulmet ndaj rafinerive të naftës në Arabinë Saudite kanë shkaktuar një rritje të rrufeshme të çmimit të naftës në tregjet globale.

Monarkia e gjirit është eksportuesi më i madh i naftës bruto në botë dhe goditja me drone, dy strukturave strategjike në fundjavë e reduktoi prodhimin me 5,7 milionë fuçi në ditë. Kjo do të thotë gati gjysma e prodhimit të vendit, e barazvlefshme me 5% të konsumit të përditshëm global, duke shkaktuar kështu dëmin më të madh prej një ngjarjeje të vetme për tregjet e arit të zi.

Mbrëmjen e së dielës, nafta bruto u kuotua 15% më lart në SHBA, benzina 11% dhe ajo Brent 18%. Mëngjesin e së hënës, rritja preku edhe tregjet aziatike, duke bërë që brenti, me 66, 55 dollarë për fuçi të mbërrijë nivelin më të lartë që prej luftës së gjirit Persik në 1991, kur u shit për 71,75 dollarë fuçia.

Vazhdon sakaq paqartësia lidhur me organizatorët e sulmit ashtu sic nuk dihet ende se nga u lëshuan raketat që goditën të shtunën objektin saudit të prodhimit të naftës. Shtetet e bashkuara fajësuan Iranin, e madje u shprehën dhe të gatshme të ndërhyrjnë, në një kohë kur përgjegjësinë e pretenduan rebelet Huthi që luftojnë prej vitesh ne Jemen me forcat qeveritare.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Sport

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Shqipëria do të kërkojë të zhbëjë në Moldavi humbjen e hidhur që i la sfida me Turqinë, ndërsa Edi Reja ka vendosur të bëjë dhe ndryshime në formacion. Kështu, titullar...

Ish-deputetja Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Politikë

Ish-deputetja Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Erisa Xhixho, nënkryetarja e LSI-së, ka reaguar në Facebook me anë të një postimi, ku vlerëson opinionin përfundimtar të Komisionit të Venecias, si dhe thekson se Presidenti i Republikës nuk...

Konservatorët sigurojnë edhe një mandat në Poloni

Globi

Konservatorët sigurojnë edhe një mandat në Poloni

Partia konservatore në pushtet, Ligji dhe Drejtësia, është fituese e shumicës në zgjedhjet parlamentare të së dielës në Poloni, duke siguruar kësisoj edhe një mandat katërvjeçar për të vazhduar reformat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!