Shuhet Zhak Shirak

E Enjte, 26 September 2019 12:19

Ish Presidenti i Francës Jacques Chirac ka ndërrura jete gjatë ditës ës otme ne moshen 86 vjeçare.

Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë publik familja e tij.

Ai ka shërbyer si President i Francës në dy mandate.
Jacques Chirac vdiq në moshën 86 vjeç, pas afro pesë vjet larg kamerave. Paraqitja e tij e fundit zyrtare ishte në nëntor 2014. Dy dekada pas hyrjes së tij në Elysee, ai ishte larguar nga skena politike, por mbeti në sondazhet "presidenti më simpatik i Republikës së Pestë" në sytë e francezëve.

Jacques Chirac kaloi 12 vjet rresht në krye të vendit, midis 1995 dhe 2007.

Ish presidenti, ishte themeluesi i dy partive politike të krahut të djathtë.

Shirak shërbeu për dy mandate si president i Francës dhe bëri njësimin e euros.

Një ndër reformat politike më të mëdha që ndërmori është shkurtimi i mandatit të presidentit nga 7 në 5 vite.

Modifikuar më E Enjte, 26 September 2019 12:34

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VOA/ Presidenti serb shtrohet në spital me probleme shëndetësore

Aktualitet

VOA/ Presidenti serb shtrohet në spital me probleme shëndetësore

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është shtruar të premten mbrëma në spital për shkak të problemeve me zemrën. Në një njoftim të zyrës së tij, thuhet se ai u shtrua në...

Kroaci, alarm i kuq për shkak të motit të keq

Aktualitet

Kroaci, alarm i kuq për shkak të motit të keq

Në disa rajone të Kroacisë është aktivizuar alarmi i kuq për shkak të kushteve të këqija atmosferike. Si pasojë e reshjeve të rrëmbyeshme alarmi është aktivizuar për rajonet e Rijekës dhe...

Sanduiçet më të veçanta në botë kushtojnë 185 dollarë copa dhe ka një arsye për këtë

Kuriozitete

Sanduiçet më të veçanta në botë kushtojnë 185 dollarë copa dhe ka një arsye për këtë

Ky restorant vizitohet nga disa nga personat më të famshëm në botë, siç janë David Beckham, Ed Sheeran, Jack Dorsey, Guy Ritchie etj. Ajo që e bën të veçantë këtë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!