Shkon në 100 numri i viktimave nga përplasjet mes policisë e demonstruesve në Irak

Saturday, 05 October 2019 21:27

Ka shkuar në më shumë se 100 numri i viktimave nga protestat antiqeveritare në Irak.

Qindra demonstrues janë arrestuar gjithashtu.

Protestat kanë hyrë në ditën e pestë të tyre, ndërsa qindra civilë raportohet se janë plagosur.

Forcat e sigurisë kanë përdorur në mënyrë të përsëritur plumba të vërtetë për të shpërndarë demonstratat, të cilat u nxitën nga zemërimi i përhapur për shërbimet e dobëta sociale dhe korrupsionin në rritje spiral.

Një shtetrrethim u zbatua në kryeqytet në përpjekje për të shuar trazirat ndërsa kufizimet u hoqën të shtunën, sipas raportimeve.

Në një fjalim televiziv të premten, kryeministri Adel Abdul Mahdi, tha se kërkesat e protestuesve për reforma sociale dhe politike ishin “të drejta”, por u bëri thirrje Irakianëve që të kthehen në shtëpitë e tyre.

Ai mbrojti masat e marra nga forcat e sigurisë, duke i krahasuar me ilaçet “e hidhura” por të domosdoshme që duheshin gëlltitur.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Aktualitet

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Nëse mendojmë se bota e fëmijëve janë vetëm lodrat gabohemi. Ata mendojnë për bashkëmoshataret e tyre. Amina në Fier, vetëm 8 vjeç i është drejtuar emisionit “Shqiptarët për shqiptarët” në...

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Aktualitet

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Dështimi për marrjen e datës në takimin e drejtuesve të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në Bruksel, u prit me zhgënjim në Shkup. Kabineti qeveritar i zotit Zaev ka njoftuar...

Tragjedi e dyfishtë/ I riu katër ditë i zhdukur, i vdes edhe babai

Aktualitet

Tragjedi e dyfishtë/ I riu katër ditë i zhdukur, i vdes edhe babai

Një familje shqiptare në Lipjan të Kosovës është goditur nga një tragjedi e dyfishtë brenda pak ditësh. Katër ditë pasi Shqipdon Aliu, 23 vjeç, ishte zhdukur, ka humbur jetën edhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!