Përleshje të dhunshme në Irak

Hënë, 07 October 2019 18:25

Autoritetet irakiane thanë të hënën se çdo pjesëtar i forcave të sigurisë do të mbajë përgjegjësi për çdo "veprim të gabuar" ndaj protestuesve antiqeveritarë.

Ndërkohë ushtria po tërheq trupat nga pjesa verilindore e Bagdadit, një veprim që me sa duket kërkon të shmangë përshkallëzimin e situatës.

Gjatë natës të paktën 13 persona u vranë në përleshjet mes protestuesve e forcave të sigurisë. Që prej fillimit të protestave rreth një javë më parë, janë vrarë më shumë se 100 vetë.

Një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme të Irakut tha të dielën se 6,107 vetë janë plagosur, përfshirë dhe rreth 1200 forca të sigurisë. Sipas tij, tetë punonjës të sigurisë kanë vdekur në përleshje.

Protestat vazhduan edhe të dielën. Disa qindra protestues antiqeveritarë u mblodhën në periferi të kryeqytetit Irakian. Sipas dëshmitarëve ushtria qëlloi në drejtim të protestuesve dhe bllokoi një rrugë kryesore pranë qytetit Sadr për të parandaluar përparimin e demonstruesve.

Protestuesit i kanë zgjeruar kërkesat e tyre nga thjesht kërkesa për punë e shërbime më të mira, si ujë e drita, në thirrje për t'i dhënë fund korrupsionit në vendin e pasur me naftë me një popullsi prej rreth 40 milionë banorësh.

Të dielën qeveria publikoi një plan të ri reformash në një përpjekje për t'iu përgjigjur protestave që i gjetën autoritetet të papërgatitur.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Aktualitet

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Nëse mendojmë se bota e fëmijëve janë vetëm lodrat gabohemi. Ata mendojnë për bashkëmoshataret e tyre. Amina në Fier, vetëm 8 vjeç i është drejtuar emisionit “Shqiptarët për shqiptarët” në...

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Aktualitet

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Dështimi për marrjen e datës në takimin e drejtuesve të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në Bruksel, u prit me zhgënjim në Shkup. Kabineti qeveritar i zotit Zaev ka njoftuar...

Tragjedi e dyfishtë/ I riu katër ditë i zhdukur, i vdes edhe babai

Aktualitet

Tragjedi e dyfishtë/ I riu katër ditë i zhdukur, i vdes edhe babai

Një familje shqiptare në Lipjan të Kosovës është goditur nga një tragjedi e dyfishtë brenda pak ditësh. Katër ditë pasi Shqipdon Aliu, 23 vjeç, ishte zhdukur, ka humbur jetën edhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!