Rrëzohet kandidatja e Macron, Goulard nuk bind Parlamentin Europian

E Enjte, 10 October 2019 21:50

Parlamenti Europian rrëzon kandidaten e propozuar nga Franca për të drejtuar Komisionin e Industrisë. Ligjvënësit e BE-së nuk mbështetën Silvi Gulard, pasi dështoi të justifikonte rolin e saj në një skandal me punësimin.

Konkretisht, ish ministrja e mbrojtjes akuzohet se ka punësuar me fonde të BE-së, asistentë për partinë e saj në Francë.

Kjo është hera e tretë që Parlamenti Europian rrëzon një kandidat të presidentes së zgjedhur të Komisionit Europian, Ursula Von Der Leyen, për postet kyçe të skuadrës së saj. Më herët ligjvënësit refuzuan propozimin e Hungarisë dhe Rumanisë për shkak të konfliktit të interesit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Sot me kuqezinjtë”/ Meta nxjerr videon, motivon kombëtaren kundër Moldavisë

Aktualitet

“Sot me kuqezinjtë”/ Meta nxjerr videon, motivon kombëtaren kundër Moldavisë

Në prag të sfidës së kombëtares shqiptare në Moldavi, Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka publikuar një video, përmes së cilës motivon duke iu dhënë kuarjo të fortë kuqezinjve. Me një...

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Sport

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Shqipëria do të kërkojë të zhbëjë në Moldavi humbjen e hidhur që i la sfida me Turqinë, ndërsa Edi Reja ka vendosur të bëjë dhe ndryshime në formacion. Kështu, titullar...

Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Politikë

Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Erisa Xhixho, nënkryetarja e LSI-së, ka reaguar në Facebook me anë të një postimi, ku vlerëson opinionin përfundimtar të Komisionit të Venecias, si dhe thekson se Presidenti i Republikës nuk...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!