Facebook tregon sa gabime ka bërë(video)

Premte, 27 Prill 2018 08:48

Facebook po goditet gjithnjë e më shumë për problemet e shumta që ka, dhe sot kompania ka publikuar një reklamë duke pranuar çështjet dhe duke premtuar se do të kthehet në “çfarë e bëri Facebook-un më të jetë në vend të parë”. Reklama do të shfaqet në TV dhe në kinema deri në korrik, duke filluar këtë pasdite, me disa që shfaqen edhe gjatë të lojërave NBA.

Videoja fillon me një vështrim prapa në ndërfaqen më të vjetër të Facebook dhe përpiqet të humanizojë atë që bëjmë në rrjet duke i lidhur postimet me njerëzit, të shoqëruar me muzikën e pianos në sfond.

Kur bëhet fjalë për adresimin e problemeve të Facebook, kompania nuk është aq e hapur. Ajo thotë se “diçka ndodhi” – sikur të ishte një fenomen i pashpjegueshëm, dhe jo rezultat i algoritmeve të veta – dhe se kompania “duhej të ballafaqohej me spam, klikime, lajme të rreme dhe keqpërdorim të të dhënave”.

Facebook thotë se do të bëjë më shumë për të mbajtur të dhënat e sigurta. “Kjo do të ndryshojë. Që tani e tutje, Facebook do të bëjë më shumë për t’ju mbajtur të sigurt dhe për të mbrojtur privatësinë tuaj.

Facebook po përpiqet të jetë, ose të paktën duket të jetë, më i hapur në lidhje me atë që po ndodh në rrjetin e saj gjatë këtij viti dhe sidomos muajin e kaluar.

Më shumë se çdo gjë, kjo reklamë tregon se sa Facebook ka filluar të pranojë se nuk ka thjesht çështje që shfaqen këtu e atje, ajo ka një problem të vërtetë imazhi – që përdoruesit e vet nuk i besojnë dhe mendojnë se është larguar nga qëllimi origjinal i shërbimit. Kjo reklamë nuk ndryshon asgjë, por së paku janë thënë disa nga gjërat e duhura.

Kjo nuk është e vetmja reklamë e Facebook. Po shfaqen reklama në qytete duke thënë gjëra të tilla si “lajmi i rremë nuk është shoku juaj” dhe “spam nuk është shoku juaj”. Këto reklama filluan të shfaqen muajin e kaluar por tani janë duke u zgjeruar në më shumë vende, njofton PCW.

Modifikuar më Premte, 27 Prill 2018 08:59

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përfundojnë 12 ndeshjet e para në Europa League, ja të gjitha rezultatet!

Sport

Përfundojnë 12 ndeshjet e para në Europa League, ja të gjitha rezultatet!

Përfunduan 12 sfidat e para të grupeve në Europa League, teksa nuk mungojnë surprizat. Befasuese është humbja me rezultatin 2-1 e Lazios përballë CFR Cluj, ndërsa fiton pa probleme Arsenali. “Topçinjtë” arritën...

“Diskutim i ashpër mes gjyqtarëve për Tahirin”, gazetarja zbardh prapaskenat tek Krimet e Rënda

Aktualitet

“Diskutim i ashpër mes gjyqtarëve për Tahirin”, gazetarja zbardh prapaskenat tek Krimet e Rënda

Me sa duket tre gjyqtarët që do të vendosin për fatin e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri ende nuk janë në një mendje për të dhënë verdiktin final. Nga Gjykata...

VIDEO/ Pamje të rënda, djali dhunon keqazi vajzën në Tiranë në sy të banorëve

Aktualitet

VIDEO/ Pamje të rënda, djali dhunon keqazi vajzën në Tiranë në sy të banorëve

Një video e rëndë po qarkullon në rrjetet sociale, ku siç shikohet një djalë po dhunon keqasi një vajzë ndërsa një djalë tjetër e asiston. Siç shikohet edhe nga pamjet vajza...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!