Përdorim i insekticideve, Europa do të votojë kundër

Premte, 27 Prill 2018 11:09

Vendet e BE-së do të votojnë për një ndalim thuajse të plotë të insekticideve “neonicotinoide” në të gjithë unionin.

Studimet shkencore thonë se ka lidhje mes përdorimit të këtyre instekticideve dhe uljes drastike të numrit të bletëve të mjaltit, bletëve të egra dhe llojeve të tjera të insekteve që kryejnë pjalmimin te bimët.

Nëse vota shkon siç pritet, do të jetë një zgjerim tej mase i madh i kufizimeve që janë në fuqi që prej vitit 2013. Por, prodhuesit e këtyre insekticideve dhe disa grupe fermerësh janë kundër, pasi thonë se nuk ka prova shkencore, por vetëm teori, për dëmin që ato shkaktojnë.

“Neonicotinoidet” janë lloji më i përdorur i insekticideve në botë, e në vitin 2013 BE-ja ndaloi pjesërisht përdorimin e 3 llojeve nga to te misri, gruri, tërshëra e të tjera si këto.

Propozimi i ri shton tej mase kufizimet dhe e ndalon thuasje 100% përdorimin e të gjitha llojeve të tjera të “neonicotinoideve”.

Veç raporteve të Autoritetit Europian për Sigurinë Ushqimore, Komisioni Europian u nxit të marrë masën edhe nga ndryshimi i qëndrimit britanik, që së fundmi u shpreh në favor të kufizimeve.

Por, fermerët mendojnë se plani nuk do të funksionojë, jo vetëm sepse nuk bazohet në shkencë, por edhe për shkak të mënyrave për të shmangur kufizimet. Ata thonë se produktet që përfshihen nga kufizimet aktuale importohen nga vende jashtë BE-së, ku trajtohen me pestidice të ndaluara në BE, dhe me masat e reja, ky trend vetëm sa të do rritet duke dëmtuar fermerët europianë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përfundojnë 12 ndeshjet e para në Europa League, ja të gjitha rezultatet!

Sport

Përfundojnë 12 ndeshjet e para në Europa League, ja të gjitha rezultatet!

Përfunduan 12 sfidat e para të grupeve në Europa League, teksa nuk mungojnë surprizat. Befasuese është humbja me rezultatin 2-1 e Lazios përballë CFR Cluj, ndërsa fiton pa probleme Arsenali. “Topçinjtë” arritën...

“Diskutim i ashpër mes gjyqtarëve për Tahirin”, gazetarja zbardh prapaskenat tek Krimet e Rënda

Aktualitet

“Diskutim i ashpër mes gjyqtarëve për Tahirin”, gazetarja zbardh prapaskenat tek Krimet e Rënda

Me sa duket tre gjyqtarët që do të vendosin për fatin e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri ende nuk janë në një mendje për të dhënë verdiktin final. Nga Gjykata...

VIDEO/ Pamje të rënda, djali dhunon keqazi vajzën në Tiranë në sy të banorëve

Aktualitet

VIDEO/ Pamje të rënda, djali dhunon keqazi vajzën në Tiranë në sy të banorëve

Një video e rëndë po qarkullon në rrjetet sociale, ku siç shikohet një djalë po dhunon keqasi një vajzë ndërsa një djalë tjetër e asiston. Siç shikohet edhe nga pamjet vajza...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!