Regjimi i Erdogan dënon edhe 13 gazetarë të tjerë turq

Premte, 27 Prill 2018 11:18

Një ditë pasi Presidenti Erdogan  premtoi “më shumë demokraci” dhe  “zbatim më të fortë të ligjit”, regjimi i tij po vazhdon të dënojë gazetarët. Gjykata turke ka dënuar dje 13 gazetarë turq të akuzuar për terrorizëm. Gazetarët punonin për gazetën opozitare Cumhuriyet, dhe u arrestuan gjatë grushtit të shtetit më 2016. Krimi i tyre është se raportimi i ndershme dhe i pavarur është një kërcënim për regjimin e Erdoganit.

Ndër të dënuarit ishin Akin Atalay, drejtor i gazetës, i cili u dënua me 7 vjet burg. Kryeredaktori Murat Sabuncu dhe ilustruesi musa Kart ishin ndër të dënuarit me burg. Stafi i gazetës Cumhuriet u akzua nga Presidenti Erdogan për përfshirje në grushtin e shtetit me grupet rebele si Partia e Punëtorëve Kurdistan dhe me Partinë Revolucionare të Çlirimtarë të Njerëzve. Gjithashtu ato u akuzuan edhe për lidhje me Fetulla Gylen.

Sipas BBC,  gazeta ditën e gjyqit u hap me shkrimin “Mjaft me këtë mizori”, ndërsa pas gjyqit në faqen online të gazetës u shkruajt “ Ju do të turpëroheni përpara historisë.”

Nina Ognianova pjesë e Komitetit për Mbrojtjen e gazetarëve deklaroi se “të përziesh gazetarët me terrorizmin është një përpjekje e qartë e autoriteteve turke për të mbyllur shtypin e lirë. Ne kërkojmë që të gjitha këto vendime të anulohen në gjykatën e Apelit.” Turqia aktualisht është vendi me numrin më të lartë të gazetarëve të dënuar. BBC

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përfundojnë 12 ndeshjet e para në Europa League, ja të gjitha rezultatet!

Sport

Përfundojnë 12 ndeshjet e para në Europa League, ja të gjitha rezultatet!

Përfunduan 12 sfidat e para të grupeve në Europa League, teksa nuk mungojnë surprizat. Befasuese është humbja me rezultatin 2-1 e Lazios përballë CFR Cluj, ndërsa fiton pa probleme Arsenali. “Topçinjtë” arritën...

“Diskutim i ashpër mes gjyqtarëve për Tahirin”, gazetarja zbardh prapaskenat tek Krimet e Rënda

Aktualitet

“Diskutim i ashpër mes gjyqtarëve për Tahirin”, gazetarja zbardh prapaskenat tek Krimet e Rënda

Me sa duket tre gjyqtarët që do të vendosin për fatin e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri ende nuk janë në një mendje për të dhënë verdiktin final. Nga Gjykata...

VIDEO/ Pamje të rënda, djali dhunon keqazi vajzën në Tiranë në sy të banorëve

Aktualitet

VIDEO/ Pamje të rënda, djali dhunon keqazi vajzën në Tiranë në sy të banorëve

Një video e rëndë po qarkullon në rrjetet sociale, ku siç shikohet një djalë po dhunon keqasi një vajzë ndërsa një djalë tjetër e asiston. Siç shikohet edhe nga pamjet vajza...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!