Mbahen zgjedhjet e para që prej 2009, pjesëmarrje masive votuesish

Diel, 06 May 2018 15:13
pamje nga votimet pamje nga votimet

Që prej 2009 në Lebanon nuk ishin mbajtur zgjedhje. Por, ditën e sotme, në shtetin fqinj me Sirinë u mbajtën për herë të parë zgjedhjet parlamentare, ku u shënua një numër i madh votuesish.

Sipas mediave të huaja, hera e fundit që qytetarët kanë votuar për përfaqësuesit e tyre në Parlament ka qenë një dekadë më parë, ndërkohë që dëshira për të zgjedhur me votë të lirë ka rezultuar shumë e madhe.

128 qendrat e votimit në vend janë hapur në orët e para të mëngjesit të sotëm, ndërsa janë planifikuar të mbyllen në orën 19:00 me orën lokale.

Vitet e fundit Lebanoni është përballur me ndryshime të mëdha administrative dhe legjislative, teksa kryeministri prej 10 vitesh Saad al-Hariri rikandidon përsëri për postin e kreut të shtetit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Politikë

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Këshilltari Ligjor i Presidentit, Bledar Dervishi i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora u shpreh Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese...

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Globi

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Bashkimi Evropian sot prezantoi sistemin për vendosje të sanksioneve të Turqisë për shkak të shpimit të paautoziruar në Detin Mesdhe në afërsi të Qipros. Asnjë kompani turke deri më tani nuk...

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Globi

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Në Hong Kong, një protestues u plagos rëndë me armë zjarri të hënën nga një polic, ngjarje që shënon një përshkallëzim dramatik të demonstratave pro-demokracisë. Pamjet video tregojnë një polic duke...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!