Eshtë një triumf diplomatik për kryeministrin e Hungarisë, Victor Orban: Ish-ministri i tij i Drejtësisë, László Trócsányi merr një post…
Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe e gjithë botë përkujtojnë sot 18-vjetorin e sulmeve të përgjakshme të 11 shtatorit 2001.…
Jack Ma, themeluesi e pronari i “Alibaba”, me të ardhura rreth 42 miliardë dollarë ka dalë zyrtarisht në pension. Miliarderi,…
Në Itali, qeveria e Conte 2 e përbërë nga Partia Demokratike dhe Lëvizja “Pesë Yjet” ka marrë votëbesimin edhe në…
Presidenti amerikan, Donald Trump, ka shkarkuar John Boltonin nga pozita e këshilltarit për siguri, duke thënë se s’është pajtuar me…
Tre persona kanë humbur jetën pasditen e së hënës në një incident me armë të ndodhur në një banesë në…
Shumica e emigrantëve që hyjnë në Shtetet e Bashkuara nga kufiri jugor vijnë nga vende si Guatemala, Hondurasi dhe El…
Policia gjermane tha se një grua ka vdekur nga djegiet, ndërsa 14 persona u plagosën në një shpërthim në një…
Kryetari i Parlamentit të Britanisë, John Bercow tha se ai do të qëndrojë në këtë detyrë deri në zgjedhjet e…
Në Rusi, partia në fuqi Rusia e Bashkuar, e cila mbështet Presidentin Vladimir Putin, humbi një të tretën e vendeve…
Pak kohë më parë, Italia u trondit nga vrasja e Fabrizio Piscitellit, njohur ndryshe me nofkën “Diabolik”. Ai ka qenë…
Me udhëzim të Presidentit Erdogan, Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) nisi procedurën për përjashtimin e Ahmet Davutogllusë këtë javë,…

Lajmet e fundit

Nuk ju pëlqen diçka në Facebook? Së shpejti mund të ankoheni në "Gjykatë"

Teknologji

Nuk ju pëlqen diçka në Facebook? Së shpejti mund të ankoheni në "Gjykatë"

Pas skandalit ku dolën të dhënat e miliona përdoruesve, Facebook ka marrë masat që të mos ndodhë më një gjë e tillë. Facebook do të krijojë një bord mbikëqyrës me 11...

Protokolli i Montrealit, 32 vite të sukseshme, sfida e re e ngohjes globale

Aktualitet

Protokolli i Montrealit, 32 vite të sukseshme, sfida e re e ngohjes globale

Në prag të Samitit të Kombeve të Bashkuara për Klimën, i cili do të mbahet në New York, javën që vjen, vlen të nënvizohet se Protokolli i Montrealit mbi substancat...

Komedia e zezë që ironizon Hitlerin, fitues i TIFF

Kulturë

Komedia e zezë që ironizon Hitlerin, fitues i TIFF

Filmi satirik “Jojo Rabbit”, me regji të Taika Waititit, është vlerësuar si prodhimi më i mirë i vitit në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto. Ngjarjet vendosen në vitin 1940 në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!