Vendi i njohur i pushimeve në Francë, Biarritz është gati për të pritur samitin e 7 vendeve më të industrializuara…
Kina dhe Rusia besojnë se mund të sillen si të duan dhe të mos ndëshkohen kur shtypin disidencën, sepse vendet…
Mbështetësit e lëvizjes pro-demokracisë së Hong Kongut kanë lidhur duart në territorin gjysmë-autonom kinez, të frymëzuar nga një protestë historike…
Sipas aktivistes dhe ekologjistes braziliane, Marina Silvas, zjarret në Amazonë tashmë janë krejtësisht jashtë kontrollit duke shkrumbuar sipërfaqe gjigante pyjore.…
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një qytet të Turqisë, ku bashkëshorti në sy të vajzës së vogël, 10…
Mjekët në Tajlandë janë tronditur kur gjetën 1.898 gurë tëmthi në barkun e një gruaje. 60-vjeçarja e paidentifikuar kishte kapsllëk…
Një gjykatë në Londër urdhëroi të premten konfiskimin e Bitcoin-it, dhe monedhave të tjera digjitale, me vlerë gati 1 milion…
Zoran Zaev e mohon kategorikisht përfshirjen në aferën e korrupsionit të mbiquajtur “ zhvatja”, që tronditi së fundi Maqedoninë e…
“Shtëpia jonë po digjet”. Parlajmërimi vjen nga Presidenti francez Emmanuel Macron, i cili tha se numri rekord i zjarreve në…
Presidenti italian Sergio Mattarella pritet të njoftojë së shpejti nëse do të lejojë një koalicion të ri, të krijojë një…
Nga Armand Plaka Danimarka refuzoi me politese oferten e Trump per ta blere Groenlanden, cka ndezi zemerimin e presidentit amerikan.…
Administrata e Arabisë Saudite njoftoi se, për herë të parë në historinë e vendit, ka filluar zbatimi i rregullores e…

Lajmet e fundit

Nuk ju pëlqen diçka në Facebook? Së shpejti mund të ankoheni në "Gjykatë"

Teknologji

Nuk ju pëlqen diçka në Facebook? Së shpejti mund të ankoheni në "Gjykatë"

Pas skandalit ku dolën të dhënat e miliona përdoruesve, Facebook ka marrë masat që të mos ndodhë më një gjë e tillë. Facebook do të krijojë një bord mbikëqyrës me 11...

Protokolli i Montrealit, 32 vite të sukseshme, sfida e re e ngohjes globale

Aktualitet

Protokolli i Montrealit, 32 vite të sukseshme, sfida e re e ngohjes globale

Në prag të Samitit të Kombeve të Bashkuara për Klimën, i cili do të mbahet në New York, javën që vjen, vlen të nënvizohet se Protokolli i Montrealit mbi substancat...

Komedia e zezë që ironizon Hitlerin, fitues i TIFF

Kulturë

Komedia e zezë që ironizon Hitlerin, fitues i TIFF

Filmi satirik “Jojo Rabbit”, me regji të Taika Waititit, është vlerësuar si prodhimi më i mirë i vitit në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto. Ngjarjet vendosen në vitin 1940 në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!