Burgosen për 30 vite për abort, lirohen nga qelitë tri gra

Diel, 10 Mars 2019 09:58

Tri gra të burgosura për 30 vjet, të akuzuar për abort të janë liruar nga gjykata supreme e El Salvadorit.

 Të tria gratë kishin kaluar për gati 10 vite në burg për akuza të rënda të vrasjes pasi abortuan foshnjat e tyre, ndërsa të gjitha pohuan se kishin pasur dështime të fetusit.

Maria del Transito Orellana dhe Alba Rodriguez kaluar 9 vjet në burg, ndërsa Cinthia Rodriguez u burgos për më shumë se 11 vjet.

Gjykata e Lartë e El Salvadorit të enjten ka ndryshuar dënimet 30-vjeçare të të tria grave, duke e zvogëluar ndëshkimin e tyre dhe duke kërkuar lirimin e tyre të menjëhershëm.

Kur dolën nga burgu në Llopango jashtë San Salvadorit, gratë u përshëndetën me brohoritje me zë të lartë nga grupet e të drejtave të njeriut dhe të afërmit e tyre.

Njëra nga gratë mbeti shtatzënë pasi u përdhunua ndërsa një tjetër ishte viktimë e dhunës në familje.

Modifikuar më Diel, 10 Mars 2019 09:59

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sulmi ndaj autobusit në Serbi, Pacolli i kërkon ndihmë BE-së

Bota Shqiptare

Sulmi ndaj autobusit në Serbi, Pacolli i kërkon ndihmë BE-së

Një autobus me targat e Shqipërisë, që i përkiste një agjencie kosovare është sulmuar mbrëmjen e djeshme në territorin e Serbisë. Autobusit i janë thyer xhamat, por nuk ka pasur...

Ushtarët francezë nuk i ndajnë sytë nga Melania, rrezaton me 650 dollarë fustan

Show-biz

Ushtarët francezë nuk i ndajnë sytë nga Melania, rrezaton me 650 dollarë fustan

Dy ushtarë francezë nuk mund të ndanin sytë nga Melania kur ajo mbërriti për samitin e tre ditor të G7 në Francë. Zonja e Parë dukej mahnitëse ndërsa u nis nga...

Kulturë

Buzëqeshje nga Shqipëria/ Potencialet turistike të Kukësit gjithnjë e më të kërkuara

 Kukësi po merr gjithnjë e më tepër vëmendjen e turistëve që po shfrytëzojnë potencialet e kësaj zone. Kryeministri Edi Rama solli në vëmendje atraksionet turistike të qarkut të Kukësit, ndërsa...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!