Burgosen për 30 vite për abort, lirohen nga qelitë tri gra

Diel, 10 Mars 2019 09:58

Tri gra të burgosura për 30 vjet, të akuzuar për abort të janë liruar nga gjykata supreme e El Salvadorit.

 Të tria gratë kishin kaluar për gati 10 vite në burg për akuza të rënda të vrasjes pasi abortuan foshnjat e tyre, ndërsa të gjitha pohuan se kishin pasur dështime të fetusit.

Maria del Transito Orellana dhe Alba Rodriguez kaluar 9 vjet në burg, ndërsa Cinthia Rodriguez u burgos për më shumë se 11 vjet.

Gjykata e Lartë e El Salvadorit të enjten ka ndryshuar dënimet 30-vjeçare të të tria grave, duke e zvogëluar ndëshkimin e tyre dhe duke kërkuar lirimin e tyre të menjëhershëm.

Kur dolën nga burgu në Llopango jashtë San Salvadorit, gratë u përshëndetën me brohoritje me zë të lartë nga grupet e të drejtave të njeriut dhe të afërmit e tyre.

Njëra nga gratë mbeti shtatzënë pasi u përdhunua ndërsa një tjetër ishte viktimë e dhunës në familje.

Modifikuar më Diel, 10 Mars 2019 09:59

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shqiptarët të parët për azil dhe në Itali

Aktualitet

Shqiptarët të parët për azil dhe në Itali

Emmanuel Macron, President i Francës: Si mund t’ua shpjegoj unë bashkëqytetarëve të mi, se vendi i dytë, qytetarët e të cilit kërkojnë azil në Francë, janë njerëz që vijnë nga...

Protestat në Katalonjë, rrezikohet “El Clasico”, kërkohet shtyrja

Sport

Protestat në Katalonjë, rrezikohet “El Clasico”, kërkohet shtyrja

“El Clasico” i futbollit Barcelona-Real Madrid rrezikon të mos luhet fundjavën e ardhshme, në datën 26 tetor. Federata spanjolle e futbollit kërkon shtyrjen e supersfidës për shkak të tensioneve që...

5000 firmat për krijimin e lëvizjes "Gratë e Unazës për Dinjitet"

Aktualitet

5000 firmat për krijimin e lëvizjes "Gratë e Unazës për Dinjitet"

Është krijuar lëvizja ‘Gratë e Unazës për Dinjitet’ pas gjestit shumë të ulur që Z.Borchard bëri datën e 13 tetorit. Dhe ditën e sotmë ato kanë dalë para mediave dhe kanë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!