Matematika e “Infinitit”, Giacomo Leopardi “flet” edhe pas 200 vitesh

Saturday, 05 October 2019 21:19

Për të kremtuar 200 vjetorin e krijimit të poemës “E pafundmja” të Giacomo Leopardit, Ambasada Italiane në Shqipëri, në bashkëpunim me Institutin Italian të Kulturës, sjellin për publikun monologun e prof. Marco Lippi-t nga Instituti Einaudi i Ekonomisë, i cili interpreton vizionin e Leopardit përmes këndvështrimit të një matematikani.

“Duke qenë se librat tanimë shkruhen në një kohë më të shpejtë nga sa mund të lexohen, duhet ta dini se ata vlejnë aq sa e kanë çmimin, kështu jeta u zgjat në proporcion me koston”, do të komentonte mëse 2 shekuj më parë, poeti i madh italian, Giacomo Leopardi.

Për të kremtuar 200 vjetorin e krijimit te poemës “Infiniti” të tij, në sallën Black Box të Universitetit të Arteve, u ngjit në skenë monologu i prof. Marco Lippi-t nga Instituti Einaudi i Ekonomisë, i cili magjinë e vargjeve të Leopardi-t e interpreton falë gjuhës universale të matematikës.

I pranishëm në aktivitet ishte edhe Ambasadori i Italisë në Shqipëri, Alberto Cutillo, për të cilin domethënia e veprës së Lepoardi-t i flet qartësisht realitetit në të cilin jetojmë.

Në vazhdën e një serie nismash për 200 vjetorin e “Infinitit”, të

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Policia e alarmuar: Në Tiranë, po i ngasin makinat si në pistë avioni

Aktualitet

Policia e alarmuar: Në Tiranë, po i ngasin makinat si në pistë avioni

Policia Rrugore njoftoi se po vijon aksionin në të gjitha rrugët urbane dhe interurbane të kryeqyteti, e shqetësuar nga numri i madh i drejtuesve të makinave që ecin me shpejtësi...

FOTOT/Zjarr në katin e pestë të një pallati në Shkozë, shpëton familja me 3 fëmijë

Aktualitet

FOTOT/Zjarr në katin e pestë të një pallati në Shkozë, shpëton familja me 3 fëmijë

Një zjarr ka përfshirë një apartament në katin e pestë të një pallati në Shkozë, tek banesat sociale. Në apartamenten banonte një familje me tre fëmijë, që fatmirësisht kanë arritur...

Ministri gjerman paralajmëron: Garë e re armatimi në botë, një llogaritje e gabuar shkakton katastrofë

Globi

Ministri gjerman paralajmëron: Garë e re armatimi në botë, një llogaritje e gabuar shkakton katastrofë

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, paralajmëroi të premten për një garë të re të armëve në botë dhe bëri thirrje për rritjen e bashkëpunimit ndërkombëtar për të zvogëluar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!