Twitter u kërkon ndërrimin e fjalëkalimeve 336 milion përdoruesve, rrezik hakerimi

Premte, 04 May 2018 15:34

Twitter kërkoi nga 336 milion përdoruesit të ndryshojnë fjalëkalimet e tyre sa më parë pas zbulimit të një problemi teknik i cili ruante fjalëkalimet të paenkriptuara në sistemet e brendshme të kompanisë.

Kompania tha se problemi ishte zgjidhur dhe nuk kishte pasur informacion për ndonjë sulm kibernetik por ju sugjeroi përdoruesve të ndërronin fjalëkalimet.

Zakonisht kompanitë me praktika të mira sigurie ruajnë fjalëkalimet në një formë që nuk lexohen.

Në këtë rast fjalëkalimet maskohen me një teknikë të quajtur “hashing” duke zëvendësuar me numra dhe germa rasti kur ruhen në sistemet e brendshme, njofton PCW.

Duke qenë se ka pasur një problem teknik kjo praktikë nuk ka funksionuar siç duhet.

Modifikuar më Premte, 04 May 2018 17:07

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në qendër Beratit. Motorri godet gruan 43-vjeçare, të dy në gjendje të rëndë

Aktualitet

Aksident në qendër Beratit. Motorri godet gruan 43-vjeçare, të dy në gjendje të rëndë

Një aksident i rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në qendër të qytetit,në rrugën që të çon drejt Stadiumit "Tomorri",rreth 300 metra larg Drejtorisë së Policisë Berat. Një motorr,duke ecur...

Champions sjell sot të tjera sfida magjike, në fushë zbret Ronaldo

Sport

Champions sjell sot të tjera sfida magjike, në fushë zbret Ronaldo

Mbrëmja e së martës dha vetëm një shijim të asaj që duhet të presim nga edicioni i ri i Champions League, që zbret sërish sot në fushën e lojës me...

“Streha mes reve” në Gjermani, pritet me interesin e publikut

Kulturë

“Streha mes reve” në Gjermani, pritet me interesin e publikut

Filmi “Streha mes reve” me skenar dhe regji nga Robert Budina është përcjellë me interesin e publikut në disa qytete të Gjermanisë, ku po shfaqet. Sipas faqes zyrtare të filmit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!