Keni dëgjuar për "crio banana"?! Nga Japonia vjen banania me lëkurë të ngrënshme

Hënë, 14 May 2018 18:58
 Nga serat e Japonisë vjen "crio-banana", më e ushqyeshme, më e ëmbël dhe me asgjë për t'u hedhur, pasi mund t'i hahet edhe lëkura.

E gjitha lindi nga një kërkim japonez, i cili eksperimentoi një teknikë të re: Fillimisht bimët e bananes ruhen në temperaturën minus 60 gradë, e më pas rimbillen në temperaturën 27 gradë  celcius.

Ky kalim bën që bananet të rriten më shpejt dhe lëkura e tyre të jetë e hollë dhe shumë e butë.

Për momentin, ky frut gjendet vetëm në Okayama.

Kultivimi i këtij fruti u zhvillua nga varieteti Gros Michel, i cili kultivohej në të gjithë botën deri para 50 vjetëve, para se të zëvendësohej nga lloji Cavendish, që konsumojmë sot.

Varieteti i vjetër, para se të eksportohej në masë nga vendet prodhuese, karakterizohej nga sasi e lartë e vitaminës B6, zinku, magnesi dhe triptofani, një aminoacid thelbësor për organizmin njerëzor.

Crio-banana, e quajtur Monge, trashëgon vlerat ushqyese të Gros Michel dhe ka shije më të ëmbël e përmasa më të vogla. Një banane te tillë peshon 18 gramë.

Revolucioni qëndron në mënyrën si kultivohet. Kalimi nga minus 60 gradë celcius i bimës, në plus 27 gradë celcius, u lejon bananeve të rriten më shpejt e të kenë një lëkurë të budë, por edhe të hollë e të ëmbël. Me pak fjalë, perfekte për t'u ngrënë.

Për momentin vetëm japonezët që banojnë në Okayama mund të shijojnë bananen e re.

Çmimi i saj varion nga 5 në 6 dollarë.

Firma prodhuese ka për qëllim ta shesë në supermarketet e të gjithë Japonisë, vend i cili momentalisht importon nga pjesa tjetër e botës thuajse të gjithë sasinë që konsumohet në vend.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Politikë

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Këshilltari Ligjor i Presidentit, Bledar Dervishi i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora u shpreh Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese...

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Globi

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Bashkimi Evropian sot prezantoi sistemin për vendosje të sanksioneve të Turqisë për shkak të shpimit të paautoziruar në Detin Mesdhe në afërsi të Qipros. Asnjë kompani turke deri më tani nuk...

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Globi

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Në Hong Kong, një protestues u plagos rëndë me armë zjarri të hënën nga një polic, ngjarje që shënon një përshkallëzim dramatik të demonstratave pro-demokracisë. Pamjet video tregojnë një polic duke...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!