Nuk do t’i konsumoni kurrë këto ushqime, pasi të lexoni si prodhohen

Hënë, 28 May 2018 20:22

Industria ushqimore lulëzon çdo ditë dhe sa më shumë rriten njerëzit në moshë, aq më pak duan të mësojnë si gatuhet. Njerëzit preferojnë vetëm të hanë dhe jo të gatuajnë. Megjithatë, a jemi ne të vetëdijshëm për atë çfarë konsumojmë çdo ditë.

Nëse ju dëshironi të shijoni akoma ushqimet që keni ngrënë deri tani, mos e lexoni këtë shkrim. Por për ju të tjerët që jeni të interesuar të dini çfarë fusni në stomak, dritare.net do t’ju tregojë disa gjëra që s’i keni ditur më parë.

Industria ushqimore fsheh shumë sekrete, por ne i kemi zbuluar ata. Tani ju do njiheni me të vërtetat e pathëna për ushqimin.

1. Shkuma e Puffy ose Marshmollous

Shkuma Puffy është një element kryesor në udhëtimet kamping që përgatitet pranë zjarrit. Por a e dini si bëhen ata? Puffy-is janë produkti përfundimtar i vlimit të lëkurës së kafshëve dhe kockave të derrave dhe lopëve. Kjo përbërje përzihet me niseshte, sheqer, ëmbëlsues dhe aromatizues. Pra, herën tjetër kur të jeni duke ngrënë këtë ushqim unik, mendojeni këtë që lexuat tani.

2. Ushqimi i gatshëm

Po flasim për ushqimin e njëjtë që e gjejmë kudo. Janë pikërisht ushqimet e gatshme. Paketimi thotë përmbajte e freskët, por vërtet e besoni diçka të tillë? Ushqimi që ju mund të posedoni në dorën tuaj është prodhuar shumë kohë më parë dhe ka kaluar nga një shtet në tjetrin, derisa ka ardhur aty ku ti je.

Nuk është mirë as të blini sanduiç të thjeshtë, të paketuar, sepse janë bërë me vezë të tretura, kristalizuara dhe pastaj janë ngrirë. Kushtet e punës në fabrikat e këtyre produkteve, kanë kushte të tmerrshme pune.

3. Akullore me vanilje

E keni menduar ndonjëherë se aroma e vaniljes vjen nga të pasmet e kastorit? Përveç gjithë ingredientëve të tjerë të ëmbëlsirës akullore, kastora është një përbërës që i jep aromë vaniljes.

4. Birra

Birra është një ndër pijet më të konsumuara, por si është prodhuar kjo pijë 7 mijë vjeçare?

Në thel, prejardhja e saj është nga fara e quajtur “elb” dhe fermentimi i saj me pak maja.

Sot nuk është se prodhohet ndryshe, por vetëm një përbërësi i është shtuar. Ai ingredient është fshikëza e thatë e peshkut. E shpifur, apo jo?

5. Karamelet shumë ngjyrëshe

Karamelet shumë ngjyrëshe janë një dashuri e vërtetë! Por, këto ëmbëlsira kanë një përbërës të quajtur “carimine”, i cili vjen nga një insekt i copëzuar. I njëjti ingredient përdoret edhe në buzëkuqe.

6. Karamelet

Karamelet në foto janë bërë nga sheqeri, niseshteja dhe glukoza. Pas përgatitjes, karamelet, lihen 20 orë për t’u tharë. Pas këtij procesi për t’u bërë me shkëlqim përdoret llaka, e cila është e njëjta përbërje që përdoret për lyerjen e makinave. Llaka vjen nga gjëndrat qelizore të organizmave.

7. Çipsat

Çipsat janë shumë të preferuara për t’u konsumuar dhe ju në mendjen tuaj e dini se vijnë nga patatet.

Është e vërtetë se kanë në përbërje patate, por veç kësaj ka edhe oriz, grurë dhe misër. Patatet pasi prodhohen radhiten pirg dhe qëndrojnë në magazinat e kompanisë për shumë kohë.

Ky proces i gjatë i heq çdo vlerë ushqimore dhe e bën një produkt të rrezikshëm për shëndetin tonë.

8. Redbulli

Të rinjtë e pinë redbullin, sepse është një pije që të jep energji dhe të bën të dukesh “cool” para të tjerëve.

Por, e dini që ingredienti kryesor është marrë nga testikujt e demi?

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Politikë

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Këshilltari Ligjor i Presidentit, Bledar Dervishi i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora u shpreh Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese...

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Globi

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Bashkimi Evropian sot prezantoi sistemin për vendosje të sanksioneve të Turqisë për shkak të shpimit të paautoziruar në Detin Mesdhe në afërsi të Qipros. Asnjë kompani turke deri më tani nuk...

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Globi

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Në Hong Kong, një protestues u plagos rëndë me armë zjarri të hënën nga një polic, ngjarje që shënon një përshkallëzim dramatik të demonstratave pro-demokracisë. Pamjet video tregojnë një polic duke...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!