Një studim i Universitetit të Oksfordit tregon se mungesa e frutave dhe perimeve do të rritë çmimet dhe do të…
Shqiptarët shquhen si popull që i pëlqen bestytnitë. Janë të shumta ato dhe ndryshojnë në varësi të zonave. Pra zona…
Profesori skocez Akira O.Connor mendon që ky fenomen është vetëm një kontrollim i fakteve nga truri ynë. Për të dëshmuar…
Nuk i durojmë dot dhe kjo nuk është aspak e zmadhuar.  E hëna është dita më e padëshiruar e javës…
Ella Washington, 89-vjeçe, nga SHBA-të, është diplomuar në universitetin Liberty të Virginia, por ajo thotë se nuk e ka ndërmend…
Megjithëse është 1230 vjeçare, pema më e vjetër në Evropë po vazhdon të rritet, teksa shkencëtarët thonë se kjo pishë…
Prej disa vitesh, gjigantët e teknologjisë këmbëngulin në përsosjen e sistemeve të veta të përkthimit. Merita i takon Inteligjencës Artificiale,…
Pagani, një kompani italiane për prodhimin e makinave luksoze, edhe pse jo aq e njohur sa “Ferrari” dhe Lamborghini, mbetet…
Një shishe e Vin Jaune (verë e verdhë) nga vreshtat e Jura-s, vjelje e vitit 1774 ka arritur shifrën prej…
Industria ushqimore lulëzon çdo ditë dhe sa më shumë rriten njerëzit në moshë, aq më pak duan të mësojnë si…
Furra e mikrovalës nuk është zgjedhje e duhur për llupësit e ushqimit, mirëpo nëse nuk keni kohë, racion të shpejtë…
Një ishull i largët brazilian në Atlantik, në të cilin është i ndaluar me ligj sjellja në jetë e fëmijëve,…

Lajmet e fundit

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Aktualitet

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Shkodër gjatë turneut të boksit “Shkodra Boxing Night”, ku në përballjes mes durrsakut Ardit Murja dhe bullgarit Isus Velchkov, ky i fundit ka humbur...

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Aktualitet

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Një banesë në Shënkoll të Lezhës ka pësuar dëme nga termeti. Ndërkohë që emergjencat po mbledhin informacion pasi dyshohet të ketë dhe dëme të tjera në qarkun e Lezhës.

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Aktualitet

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore u lëkund fuqishëm sot nga dhjetëra tërmete, ku njëri prej tyre i ishte me magnitudë 5.2. Megjithëse, Shqipëria është në një zonë sizmike...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!