Një filipinas shpallet fitues i konkursit ndërkombëtar të skulpturave në akull

Diel, 27 Janar 2019 09:16

Përgjatë tre ditëve dhe tre netëve, njëzet skulptorë nga e gjithë bota shpalosën dijet e tyre me rastin e edicionit të 28 të konkursit ndërkombëtar të skulpturës në akull në stacionin e skive në Valloire (lindje të Francës) ku u shpall fitues një shtetas nga Filipinet.

Pascal Delannoy, drejtuesi i Zyrës për turizmin në këtë qendër skish tha për median se është porositur 18 ton akull, i cili është tejet transparent. Kjo masë gjigande akulli është punuar nga një kompani frigoriferike në Narbonne. Është disi paradoksale pasi vetëm ky frigorifer na ofron blloqe me cilësi kaq të lartë.

Në sajë të sharrave elektrike, më pas të mjeteve më të mprehta ata skalitën akullin, i cili merrte reflekse të ndryshme ngjyrash përgjatë orëve.

‘’Temperaturat ndryshojnë gjithë kohës, gjatë ditës ka shumë diell dhe jemi të detyruar ti mbrojmë skulpturat. Vitin e kaluar, unë nuk e dija dhe me shkrirjen e akullit u dëmtua edhe forma e skulpturës’’, tregonte Ludo Roders, i cili konkuronte për Holandën.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Itali, 5 hajdutë shqiptarë të arit dhe orave 'Rolex' ballafaqohen me viktimat për t'u identifikuar

Aktualitet

Itali, 5 hajdutë shqiptarë të arit dhe orave 'Rolex' ballafaqohen me viktimat për t'u identifikuar

Pesë shqiptarë u arrestuan në Marcianise, në Casertano, Itali, për grabitje në provincën e Avellino, shkruajnë sot mediat italiane. Ata u kapën nga karabinierët brenda një makine të marrë me qera...

Moti ofron pamje të frikshme/ Skenar katastrofik në rajonin e Mesdheut

Aktualitet

Moti ofron pamje të frikshme/ Skenar katastrofik në rajonin e Mesdheut

Prej dy ditësh, portali i specializuar i motit në Gjermani, Wetter, paralajmëron se rajonin e Mesdheut e pret një skenar katastrofik. Në kohën kur Venecia ka shënuar nivele rekord të përmbytjeve...

Shtylla të rrëzuara, fshatra në terr: Pasojat e stuhisë në Vlorë

Aktualitet

Shtylla të rrëzuara, fshatra në terr: Pasojat e stuhisë në Vlorë

Vlora vijon të jetë qarku më i prekur nga moti i keq. Reshjet e forta, shoqëruar me stuhi dhe shkarkesa atmosferike dëmtuan rrjetin elektrik në disa zona, kryesisht përgjatë bregdetit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!