Ja cili është ndikimi i depresionit te ëndrrat…

Tuesday, 11 June 2019 10:23

Ëndrrat janë pjesë e ‘pandashme’ e gjumit tonë, dhe mbase shpesh herë e keni pyetur veten pse shohin ëndrra njerëzit, apo çfarë kuptimi kanë ato. Thuhet se njerëzit harxhojnë rreth gjashtë vjet të jetës së tyre duke ëndërruar. Egjiptianët ishin të parët që prodhuan një fjalor të ëndrrave në vitin 4000 p.e.s. Njerëzit mund të shohin rreth 3 deri në 7 ëndrra brenda natës.

Është e pamundur të ëndërrojmë gjatë kohës sa gërhasim. Të vegjlit nuk ëndërrojnë deri në moshën trevjeçare. Edhe njerëzit e verbër mund të shohin ëndrra. Makthet iu ndodhin më shumë fëmijëve se sa të rriturve. Sa më e ftohtë të jetë shtëpia, aq më të këqija janë ëndrrat.

Uilliam Shekspiri i përdorte ëndrrat e tij për të nxjerrë personazhe të reja për librat e tij. Disa nga shpikjet, si tabela periodike, Google e makina për qepje, ishin frymëzuar nga ëndrrat. Shkenca që studion ëndrrat është e njohur me emrin Oneirology. Në Greqinë antike besohej se ëndrrat ishin mesazhe nga Zoti.

Të gjitha fytyrat që shihni në ëndërr janë fytyra që i keni parë më herët, qoftë me ose pa vetëdije. Depresioni mund ta rrisë numrin e ëndrrave që shihni.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Merr fund i nxehti afrikan, bëhuni gati për reshje shiu

Aktualitet

Merr fund i nxehti afrikan, bëhuni gati për reshje shiu

Pas të nxehtit afrikan, moti në Europë do pësojë disa ndryshime të mëdha. sipas metereologut të Accuweather, Tyler Roys, shtatori do të sjellë reshje shiu në Ballkan. Sistemet e motit të...

Panariti: Zgjidhja e vetme, vetëm zgjedhje të përgjithshme dhe vendore

Politikë

Panariti: Zgjidhja e vetme, vetëm zgjedhje të përgjithshme dhe vendore

Ish-deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Edmond Panariti, ka reaguar në lidhje me situatën politike në vend, duke theksuar se zgjedhjet e përgjithshme dhe vendore janë e vetmja zgjidhje për...

Bie zjarr në një hotel në Ukrainë, tetë të vdekur

Globi

Bie zjarr në një hotel në Ukrainë, tetë të vdekur

Tetë njerëz kanë humbur jetën dhe 10 të tjerë kanë mbetur të plagosur në një zjarr që ra mëngjesin e kësaj të shtune në një hotel privat në portin jugor...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!