Kryekumbar Rama dhe kodi i heshtjes per ministrat

E Enjte, 07 June 2018 21:20

Narkoqeveritaret dhe narkoparlamentaret siçiliste kudo qe shkojne, para u shkon Saja e mbrapa i ndjek Xhafa! Nje delegacion qeveritar-parlamentar nga Shqiperia ishte ne fillim te javes ne Berlin me shprese se do te binde autoritetet gjermane per hapjen pa kushte te negociatave me Shqiperine, ndonese ato duke filluar nga kancelarja Merkel, ministra, deputete te Bundestagut e kane bere te qarte publikisht se Shqiperia duhet te plotesoje kushtet, pra nuk i ka plotesuar ato per hapjen e negociatave pa kushte!

Vete Kancelarja ne njoftimin per shtyp me Ramen, duke vleresuar gjerat qe jane bere deklaroi publikisht se mbetet edhe shume per te bere, duke lene te nenkuptohet keshtu se nuk mund te kete hapje te negociatave pa plotesimin e kushteve. Haptas folen gjithashtu me Ramen edhe qeveritaret e tjere dhe anetaret e Bundestagut, te cilet i bene atij te qarte se nuk ka hapje negociatash pa kushte dhe se do kerkohet plotesimi i kushteve e pastaj hapja e negociatave.

Ne kete vizite, Ramen ne çdo tryeze bisedimi e ndoqi Saimir Tahiri dhe hija e tij e zeze, si deshmi e lidhjeve te tij me krimin dhe trafikun e droges. Pas kthimit te Rames nga Berlini, Saimir Tahiri vertet dorezoi mandatin por vendosja e tij ne arrest shtepie u anullua me nderhyrjen direkt te Rames dhe Saja u la i lire nga gjykata e apelit.

Perveç kesaj plasi edhe skandali i dyte, edhe me i madh se i pari, qe u be dhe lajm boteror, qe ishte skandali Xhafa. Mbrojtja qe i beri Rama Xhafes, dorezimi me urgjence i Geronit ne Itali treguan se Shqiperia jo vetem nuk beri ndonje hap para ne plotesimin e kushteve qe autoritetet gjermane i numruan Rames gjate vizites te damkosur me bojkotin e darkes se shtruar prej tij nga grupi parlamentar me i madh dhe me i fuqishem ne Europe ai i CDU/CSU, por perkundrazi, ai ka paraqitur prova te reja te lidhjeve te tij dhe ministrave te tij me drogen dhe krimin.

Prandaj dhe delegacionit qeveritaro-parlamentar qe vizitoi Berlinin, kudo qe shkonte ne çdo takim dhe zyre iu tha troç se Gjermania nuk pranon hapjen pa kushte te negociatave. Atyre ne çdo takim dhe bisede u shtroheshin aferat Tahiri e Xhafa duke ua bere te qarte se nuk hapen negociatat pa zgjidhjen dhe trajtimin ligjor te pandikuar te rasteve te dy ministrave te rendit te lidhur me drogen.

Ne fund te dy diteve takimesh, me porosi te Rames ministrja Gjoni kerkeses se Deutche Welle per nje interviste iu pergjigj tipikisht si ndrikull e vertet duke perdorur ligjin me te vjeter te mafies, pra kodin e heshtjes. Ajo qe kerkonte ne Gjermani hapje pa kushte te negociatave midis BE dhe Shqiperise i thote gazetares se radios publike gjermane se intervisten e jap vetem me kusht qe te mos pyetem per Xhafen dhe Tahirin, pra te respektoj kodin e mafies apo te heshtjes per dy familjet mafioze ministrore pasi kete e ka urdher nga kryekumbar Rama!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përfundojnë 12 ndeshjet e para në Europa League, ja të gjitha rezultatet!

Sport

Përfundojnë 12 ndeshjet e para në Europa League, ja të gjitha rezultatet!

Përfunduan 12 sfidat e para të grupeve në Europa League, teksa nuk mungojnë surprizat. Befasuese është humbja me rezultatin 2-1 e Lazios përballë CFR Cluj, ndërsa fiton pa probleme Arsenali. “Topçinjtë” arritën...

“Diskutim i ashpër mes gjyqtarëve për Tahirin”, gazetarja zbardh prapaskenat tek Krimet e Rënda

Aktualitet

“Diskutim i ashpër mes gjyqtarëve për Tahirin”, gazetarja zbardh prapaskenat tek Krimet e Rënda

Me sa duket tre gjyqtarët që do të vendosin për fatin e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri ende nuk janë në një mendje për të dhënë verdiktin final. Nga Gjykata...

VIDEO/ Pamje të rënda, djali dhunon keqazi vajzën në Tiranë në sy të banorëve

Aktualitet

VIDEO/ Pamje të rënda, djali dhunon keqazi vajzën në Tiranë në sy të banorëve

Një video e rëndë po qarkullon në rrjetet sociale, ku siç shikohet një djalë po dhunon keqasi një vajzë ndërsa një djalë tjetër e asiston. Siç shikohet edhe nga pamjet vajza...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!