Kandidati italian për në PE: Shqipëria dhe Italia së bashku për një Evropë më të mirë

E mërkurë, 22 May 2019 18:18

“Shqipëria dhe Italia së bashku për një Evropë më të mirë, më të fortë dhe më besnike ”. Kështu shprehet, Giovanni Chiucchi, kandidat për Parlamentin Europian në listën e “Popolari per l’ Italia” në Itali.

Giovanni Chiucchi thotë se Reforma e Madhe Evropiane, si angazhimi i tij personal, nuk mund dhe nuk duhet të injorojë përfshirjen e madhe të Shqipërisë dhe të vëllezërve tanë shqiptarë. “Historia e popullit shqiptar dhe e popullit italian ndërthuret në mënyrë të pathyeshme dhe na sheh së bashku të bashkuar në një fat të përbashkët”,- thotë ai.

Nga ana tjetër, Giovanni Chiucchi, thekson se si BE-ja nuk mund të bëjë pa Shqipërinë dhe njerëzit e saj të mëdhenj, për të realizuar Reformën e Madhe, për të cilën ai është promotor dhe zëdhënës, i të gjithë shqiptarëve në Itali dhe në vendin e tyre të origjinës. Reformimi i Madh Evropian duhet të jetë një moment i përfshirjes së territoreve, popujve dhe kulturave specifike.

Mes të tjerash kandidati për parlamentin Evropian shprehet se italianët që punojnë dhe jetojnë në Shqipëri nuk janë refugjatë, por mysafirë, vëllezërit e gjakut, si dhe shqiptarët në Itali.

“Gjithkush mund të bëjë gabime dhe të ndjekë një rrugë të gabuar, por kjo nuk mund dhe nuk duhet të prishë kurrë miqësinë tonë dhe ndjenjën tonë të vëllazërisë dhe ndihmës reciproke. Ne duhet të bëjmë dallimin për t’u bashkuar, për t’u bashkuar për të mirën supreme të dy popujve tanë, të cilët mburren me një kulturë dhe kreativitet mijëvjeçar. Unë shoh gjenerata të reja të përgatitura dhe të gatshme si për sfidat dhe për marrjen e përgjegjësive të medha në sektore të ndryshëm. Megjithatë, ne duhet të zbatojmë Reformën e Madhe Evropiane, e cila krijon kushte optimale për të ardhmen dhe përparim e dy popujve tanë. Ky është angazhimi im personal, kjo është ëndrra ime e madhe ”, përfundon Chiucchi.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në qendër Beratit. Motorri godet gruan 43-vjeçare, të dy në gjendje të rëndë

Aktualitet

Aksident në qendër Beratit. Motorri godet gruan 43-vjeçare, të dy në gjendje të rëndë

Një aksident i rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në qendër të qytetit,në rrugën që të çon drejt Stadiumit "Tomorri",rreth 300 metra larg Drejtorisë së Policisë Berat. Një motorr,duke ecur...

Champions sjell sot të tjera sfida magjike, në fushë zbret Ronaldo

Sport

Champions sjell sot të tjera sfida magjike, në fushë zbret Ronaldo

Mbrëmja e së martës dha vetëm një shijim të asaj që duhet të presim nga edicioni i ri i Champions League, që zbret sërish sot në fushën e lojës me...

“Streha mes reve” në Gjermani, pritet me interesin e publikut

Kulturë

“Streha mes reve” në Gjermani, pritet me interesin e publikut

Filmi “Streha mes reve” me skenar dhe regji nga Robert Budina është përcjellë me interesin e publikut në disa qytete të Gjermanisë, ku po shfaqet. Sipas faqes zyrtare të filmit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!