Edi Rama, ardhja e dytë e Haxhi Qamilit

Premte, 07 June 2019 11:37

Në historinë e Shqipërisë ka pasur gjithmonë dy palë. Njëra palë e atyre që mbushin malet për të luftuar për liri, zhvillim dhe rrugëtim të vendit drejt vendeve më të demokratizuara të botës. “Për Shqipërinë dielli lind nga perëndon”, thoshte Naim Frashëri.

Dhe pala tjetër, ajo kundër ithtarëve të lirisë dhe zhvillimit të vendit kanë qenë ata që gjithmonë me flamuj të rreckosur kanë dalë me thirrje si ato të Haxhi Qamilit  “Poshtë shkaba, rroftë baba”.

Por çfarë është duke ndodhur pikërisht këto ditë në Shqipëri. Kemi një palë, atë të opozitës, e cila është rreshtuar e gjitha në krah të vlerave më të mëdha demokratike, lirisë, zgjedhjeve, barazisë, kundër vjedhjes dhe bandave kriminale. Një rreshtim i denjë në luftën shekullore të shqiptarëve drejt Perëndimit.

Nga ana tjetër kemi Edi Ramën dhe grupin e tij kriminal. Hajdut të shkallës më të lartë të mundshme. Njerëz që po e largojnë Shqipërinë nga vlerat perëndimore më shumë se kushdo në historinë tonë pak më shumë se 100-vjeccare.

Rama na paskësh deklaruar mbrëmë se ai nuk i konsideron fare përgjimet e fundit. “Nuk pyes për përgjimet e gjermanëve”, lë të kuptosh Kryeministri ynë kryebandit.

Sigurisht që ky njeri as nuk do t’ia dijë për përgjimet e gjermanëve pasi atij e vetmja gjë që i ka interesuar ka qenë mbështetja e Erdoganit, Vuçiçit apo e Putinit.

Rama gjithnjë ka tentuar dhe gjithmonë vazhdon të tentojë për t’i dhënë një tjetër kurs vendit. Ta rikthejë drejt lindjes, atje ku atij i qan zemra. Dhe të përmbushë kështu edhe amanetin e paraardhësve të tij.

Ndaj edhe Edi Rama e ka rrethuar veten me ithtarë të serbëve. Të mos harrojmë se dy këshilltarët kryesorë të Haxhi Qamilit, një major dhe një kolonel, ishin serbë.

Ndaj edhe Rama po na duket se ardhja e dytë e Haxhi Qamilit. Dhe na ka rikthyer atë betejën e famshme që përmendëm në fillim të këtij shkrimi. Se kush ka triumfuar ne i dimë! Ithtarët e botës së lirë dhe perëndimit sot janë në altarin e kombit, të tjerët në mbetjet e historisë. REDAKSIONALE

Modifikuar më Saturday, 08 June 2019 09:39

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjykata nuk mjaftohet me burgim të përjetshëm për "El Chapon", i jep dhe 30 vjet plus

Globi

Gjykata nuk mjaftohet me burgim të përjetshëm për "El Chapon", i jep dhe 30 vjet plus

Gjykata e Nju Jorkut e dënoi udhëheqësin meksikan të rrjetit të drogës, Joaquin "El Chapo" Guzman, me burgim të përjetshëm, plus 30 vjet. Guzman, 62 vjeç, u shpall fajtor për dhjetë...

“Mund të kishe sukses me filma për të rritur”/Pas fotos seksi, Olta Gixhari “ofendohet” nga komentuesi

Show-biz

“Mund të kishe sukses me filma për të rritur”/Pas fotos seksi, Olta Gixhari “ofendohet” nga komentuesi

Prej disa ditësh aktorja shqiptare Olta Gixhari poston foto në profilin e saj në Instagram nga pushimet e saj ku ka treguar dhe linjat seksi me bikini. Aktorja së fundmi ka...

Vendosi rekord në Serinë A, futbollisti shqiptar i bashkohet zyrtarisht Lacios

Sport

Vendosi rekord në Serinë A, futbollisti shqiptar i bashkohet zyrtarisht Lacios

Tashmë është zyrtare, Anxhelo Ndreca do të jetë pjesë e Lacios në sezonin e ardhshme. Ka qenë klubi kryeqytetas që nëpërmjet një komunikate zyrtare, ka njoftuar transferimin e 17-vjeçarit shqiptar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!