Euralius, pseudoekspertë që gjithmonë “gabojnë” me përkthimin

Tuesday, 11 June 2019 18:18

Në vitin 2016, drejtori i Misionit të Euralius në Shqipëri ka qenë Rainer Deville. Zotëria në fjalë nuk mbahet mend fare si drejtor i Euralius, pasi misioni trumbetonte vlerat e demokracive perëndimore, bërtiste me të madhe kur ishte fjala që prezantonin grupin e ekspertëve të BE për çështjet e drejtësisë, por, kur nisi realisht e ashtuquajtura reformë në drejtësi zotëria në fjalë kishte probleme me përkthimin dhe “gabimet” me përkthimin ndodhën pikërisht në ligjin e vetingut, i cili u dërgua në Komisionin e Venecias nga Gjykata Kushtetuese. Pasi opozita dhe konkretisht PD, ia kapi gabimet në flagrancë, zotërisë në fjalë u kuptua qartë që ato nuk ishin gabime të pafajshme të përkthimit. Gjykata Kushtetuese në datë 30 nëntor të 2016 nisi versionin korrekt të korrigjuar nga gabimet e pafajshme të drejtorit të Euralius. 

Pa pritur drejtori Deville merr ca “pushime” të imponuara në muajt janar-shkurt 2017 dhe delegacioni i BE që në atë kohë e kryesonte Romana Vllahut e cila funksiononte si zëdhënëse e qeverisë “Rama” jo si ambasadore, nuk jep asnjë njoftim. Pas pushimeve të imponuara relaksuese mesa duket Deville mësoi mirë anglisht dhe këtë herë rikthehet në Shqipëri, jo si shef i Euraliuesit, po si ekspert me të dhëna të  mira përkthimi pranë delegacionit të BE.
E sollëm këtë rast, për të kthyer në kujtesë se marka të tilla si Deville dhe Vllahutin, jo vetëm nuk ndihmuan absolutisht aspak në reformën në drejtësi, po janë njerëz që kanë përgjegjësi direkte që kjo reformë e dështuar u kthye në një armë në duart e një njeriu dhe Bandës së Rilindjes për të goditur kundërshtarët. Këto marka të tilla vazhdojnë të enden sot nëpër Europën që po ikën, vazhdojnë të enden nëpër Shqipëri dhe janë pikërisht personazhe të tillë si ajo e Vllahutinit, që korrupsioni e bën qesharake në deklarata, si ajo e Mongerinit që për shkak të përkatësisë së estabilishmentit të rrezikshëm ku bën pjesë, e bën të thotë të pavërteta, si dhe pseudoekspertë të tillë që nuk lexojnë dhe shkruajnë mirë anglisht si Deville të cilët nuk shohin pluhurin e kokainës dhe heroinës në fytyrën e Rilindjes, por na imponojnë standarde dhe veprime për të cilat do të mbanin përgjegjësi shumë të rëndë nga vendet të cilat vijnë. Shembulli i Deville duhet të vlejë për të kuptuar të gjithë estabilishmetin e rrezikshëm në të cilin lëvizin kanale të pasigurta për të ardhmen e demokracisë së këtij vendi dhe këta pseudoekspertë dhe pseudodiplomatë me qëndrimet e tyre të njëanshme, nuk do ia dalin dot të fshijnë hundët e Rilindjes dhe banditëve të saj të mbushur më kokainë duke përdorur si shami Reformën në Drejtësi.

Modifikuar më E mërkurë, 12 June 2019 16:12

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Politikë

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Ish-deputetja e PD Jorida Tabaku me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook” shkruan se Këshilli i Europës ka marrë një vendim të paprecedent që të mos ndjekë nga...

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton  qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Politikë

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Kryetari i Bashkise se Kamzës Xhelal Mziu i bën thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen për t’i thënë “Stop Krimit”, në mbrojtje të institucioneve publike, Kushtetutës dhe lirive e të...

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

Aktualitet

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

42 persona janë arrestuar si pjesë e një operacioni masiv policor të shtrirë në Shqipëri dhe gjashtë shtete të Bashkimit Europian. Në Shqipëri, është vënë në pranga në Shkodër një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!