Bild e nxjerr Ramën hajdut High Definition (HD)

Hënë, 17 June 2019 17:18

Edhe në përgjimet e para, e veçanërisht sot u pa dhe me qartë se Bild po e nxjerr hapur bashkëpunimin me krimin me qëllim marrjen e zgjedhjeve me çdo kusht.  Të implikuar ishin shumë persona, të niveleve të ndryshme deri tek kreu i ekzekutivit shqiptare, Edi Rama. Përgjimet e  fundit të botuara nga prestigjiozja gjermane “BILD” janë një prej treguesve më të qartë, dolën si kristali në sytë e të gjithë shqiptarëve, se si është drejtuar Shqipëria në këto vite kur Edi Rama dhe banda e tij kanë qenë në pushtet.

Këto përgjime na vërtetuan edhe një herë se si krimi i organizuar, grupet e strukturuara kriminale dhe mafia e vërtetë na e kanë kthyer shtetin tonë në zyra të aktivitetet të tyre, i kanë mbushur zyrat e shtetit me shërbëtorë dhe ushtarë të tyre. Konstatohet qarte nga përgjimet se Rama është ai që e ka vënë në dispozicion të krimit një shtet të tërë. Përgjimet e botuara nga BILD na vërtetuan edhe një herë se pse vuajnë shqiptarët, pse janë të varfër, pse nuk kanë vende pune, pse nuk kanë më shpresë por masivisht po e braktisin vendin e tyre. Ato përgjime na vërtetuan se kush i merr taksat e shqiptarëve. Kriminelët dhe grupet e krimit të organizuar bëjnë kërdinë me buxhetin e shtetit, të cilin kjo qeveri e marrë peng i shpërblen kriminelët si organizatorë të fushatës elektorale.
Nuk ka shqiptarë që nuk e ka kuptuar pas publikimit të përgjimeve se pse vuan dhe ku përfundojnë taksat e tij! Marrëveshja e fshehtë me krimin e organizuar, blerja e votave, intimidimi i votuesve, intimidimi dhe keqpërdorimi i zyrtarëve të administratës publike në zgjedhje, duket të jetë pjesë e një skeme kriminale të tejhapur që është implementuar nga Partia Socialiste e Shqipërisë, tani në pushtet, jo vetëm në qarkun e Durrësit, ashtu sikurse tregohet në investigimin e përgjimeve nga Anti-Mafia në Shqipëri, të publikuara më parë nga ‘Bild’.
Kjo skemë kriminale është përhapur edhe në qarqe të tjera, siç u provua në rastin e zgjedhjeve në Dibër, në verilindje të Shqipërisë. Përgjimet e Anti-Mafias, të gjitha pjesë e hetimit të dosjes 184/2016, që ka ‘ngecur’ për tre vjet në Prokurorinë shqiptare, zbulojnë prova tronditëse.
Këto përgjime ekspozojnë sesi kriminelët, oficerët e lartë të Policisë dhe zyrtarët më të lartë të qeverisjes së socialistëve, duke përfshirë këtu kryeministrin Edi Rama, janë të përfshirë në blerjen e votave, intimidimin dhe keqpërdorimin e punonjësve të administratës publike, frikësimin dhe pengimin e votuesve të Partisë Demokratike gjatë zgjedhjeve të mbajtura në Dibër.
Pjesa e parë e këtyre përgjimeve, zbulon sesi një funksionar i lartë në ministrinë e Brendshme, Arben Keshi, ka ngritur një skemë të qartë dhe strategji për blerjen e votave, për pengimin dhe shantazhimin e votuesve. Ai nuk është i vetëm në këtë skemë. Si pjesë e dosjes investigative 184/2006, Anti-Mafia shqiptare ka zbuluar një bisedë telefonike mes kryeministrit Edi Rama dhe drejtorit, Arben Keshi, që tregon se kreu i qeverisë ka qenë në të njëjtën kohë i vetëdijshëm dhe i përfshirë në këtë aktivitet kriminal. Neni 88 i Kodit Zgjedhor në Shqipëri ndalon përdorimin e burimeve njerëzore të administratës publike në zgjedhje. Neni 328/a i Kodit Penal në Shqipëri ndalon pjesëmarrjen në fushatën elektorale të zyrtarëve nga administrate publike (siç është rasti i drejtorit në Ministrinë e Brendshme, Arben Keshi) dhe gjithashtu ndalon përdorimin e funksioneve publike për të ndikuar në fushatë (Edi Rama), si edhe përdorimin e resurseve njerëzore nga administrate publike. Ligji parasheh një dënim që varion nga 1 deri në 3 vjet burgim për shkeljen e këtyre dispozitave. Megjithatë, ligji nuk e  ka parandaluar kryeministrin Edi Rama për të cënuar objektivat e zgjedhjeve, si edhe as Arben Keshin drejtorin në Ministrinë e Brendshme, si edhe një nga personat kyç të ngarkuar në blerjen e votave dhe intimidimin e votuesve, për të siguruar vota për PS dhe për ta penguar bërë atë për të arritur qëllimet e paracaktuara, sipas pritshmërive. Gjatë bisedës, Keshi siguron kryeministrin Rama se ai do të arrijë objektivin e tij dhe se rezultatet e zgjedhjeve do të jenë në përputhje me pritshmëritë.

Modifikuar më Tuesday, 18 June 2019 09:47

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

Aktualitet

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

aksidenti me motor. Mësohet se dy turistët nga Suedia dhe Italia kanë marrë plagë të rënda në trup.   Ata janë transportuar me helikopter drejt Spitalit të Traumës në kryeqytet, ndërkohë që ende...

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Politikë

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Vijojnë presionet shtetërore nga banorëve të Unazës së Re. Teksa protesta e tyre vijon të jetë e përditshme prej muajsh tashmë, qeveria dhe bashkia e Tiranës herë pas here i provokon...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!