Këtë herë duhet të ndjekim Verën e Pragës

Hënë, 24 June 2019 16:58

Vëmendja e Europës u spostua në Çeku, ku disa qindra mijëra vetë morën pjesë dje në protestën kundër kryeministrit Andrej Babis dhe qeverisë së tij.  Kjo ishte protesta më e madhe në Pragë qysh prej 30 vjetësh, sipas të dhënave të organizatorëve, me rreth 250.000 pjesëmarrës. Kryeministri akuzohet se ka përfituar ilegalisht prej subvencioneve të BE-së ndodhet në interes konflikti me postin që drejton. Madje ai Babis akuzohet edhe se në vitet 80-të ka bashkëpunuar me policinë sekrete komuniste. Ky i fundit i hedh poshtë akuzat dhe refuzon të dialogojë me demonstruesit. Për fat të keq edhe këtu ky kryermimnistër ka mbështejen e komunistëve, si gjithmonë. Duke e zhvendosur vëmendjen në ngjarjet tona, ku opozita ka afro 6 muaj që proteston kurndër kyuministrit Rama, duke e ekuzuar si të lidhur me krimin, bandat, kababizimin, shkatërrimin e institucioneve të drejtësisë,  për votat e mandatet e blera si dhe për shkatërrim të imazhit të Shqipërisë. Me mijëra protesus mbushin bulevardin kryesor, por që kryeministri Rama jo vtëm nuk denjon të japë dorëheqjen por më keq akoma ka kokfortësinë dhe bindjen ta çojë vendin drejt greminës.

Eshtë koha që populli e Shqipëriatë ndjekë shembullin e Çekisë.  Gjithkujt i kujtohet Pranvera e Pragës, në 1968, kur protestohej kundër komunizmit e boleshevizmit, diktaturës e stalinizmit, por që për fat të keq Shqipëria nuk kishte sy ta shikonte. Regjimi kriminal i Enver Hoxhës ishte më i egër se ai çek.

Tashmë kur çekët derdhen në rrugë kundër nëj kryeministri të korruptuar që ka vjedhur me milione eura të fondeve të BE-së, apo kundër nëj kryeministri që ka qenë pjesë e rrjeteve sekrete të komunizmit,  Shqipëria nuk mund të rrijë duarkryq e të shikojë sesi komunistët, edhe këtu, po mbështesin një kryeministër të korrputuar e të lidhur me krimin. Vala e Porotestës së Pragës le të përfshijë edhe Tiranën e t’u tregojë vendin kryeministrave që luftojnë për karrigen e tyre dhe për të mbrojtur miliona euro të pasurisë së vjedhur.

Modifikuar më Hënë, 24 June 2019 19:47

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjykata nuk mjaftohet me burgim të përjetshëm për "El Chapon", i jep dhe 30 vjet plus

Globi

Gjykata nuk mjaftohet me burgim të përjetshëm për "El Chapon", i jep dhe 30 vjet plus

Gjykata e Nju Jorkut e dënoi udhëheqësin meksikan të rrjetit të drogës, Joaquin "El Chapo" Guzman, me burgim të përjetshëm, plus 30 vjet. Guzman, 62 vjeç, u shpall fajtor për dhjetë...

“Mund të kishe sukses me filma për të rritur”/Pas fotos seksi, Olta Gixhari “ofendohet” nga komentuesi

Show-biz

“Mund të kishe sukses me filma për të rritur”/Pas fotos seksi, Olta Gixhari “ofendohet” nga komentuesi

Prej disa ditësh aktorja shqiptare Olta Gixhari poston foto në profilin e saj në Instagram nga pushimet e saj ku ka treguar dhe linjat seksi me bikini. Aktorja së fundmi ka...

Vendosi rekord në Serinë A, futbollisti shqiptar i bashkohet zyrtarisht Lacios

Sport

Vendosi rekord në Serinë A, futbollisti shqiptar i bashkohet zyrtarisht Lacios

Tashmë është zyrtare, Anxhelo Ndreca do të jetë pjesë e Lacios në sezonin e ardhshme. Ka qenë klubi kryeqytetas që nëpërmjet një komunikate zyrtare, ka njoftuar transferimin e 17-vjeçarit shqiptar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!