Debilitas incurabile est ( Debiliteti është i pa kurueshëm)

Hënë, 08 July 2019 20:30

Dy chihuahuat e qeverisë sot doni  të tregonin jo vetëm besnikërinë ndaj partisë dhe liderit suprem, por donin të tregonin dhe që kishin lëçitur ndopak. Këta të dy kanë lidhje me leximin sa çka qumështi me naftën. chihuahua e parë, Spiropali merr guximin të citojë dhe gjeniun Lasgush Poradeci, shpirtin e butë mrekullinë e poezisë shqiptare , njeriut që me botën dhe talentin kapërceu mrekullitë që zoti i fali Pogradecit. Mori guximin, kjo chihuahua të citojë njeriun që urrente dhe s’u bë asnjëherë palë e marrëzisë së partisë së Spiropalit. Pasi mori Don Kishotin dhe Servantesin, bëri personazh dhe tjetrin shkrimtar të letërsisë shqipe, kuptohet që te kjo tipja e rilindjes, dashuria për liderin suprem është në përpjesëtim të drejtë me budallallëkun dhe ritmit të të folurit si kallashnikov dhe Rama këto lloj tipologjish i ka qejf se i fyen dhe i përdor lehtësisht.

Tjetri ishte Denar Biba. Njeriu i tenderëve të çuditshëm dhe disa dokumenteve shumë interesante që janë për këtë njeri me abuzime financiare në institucione të rëndësishme të shtetit, kishte shkruar një letër sot ku merrte guximin ti drejtohej folkut shqiptar. Guxim i madh në atë mungesë të theksuar inteligjence dhe po të lexoje letrën dhe tekstin ishte trishtim i madh të kuptoje se në çfarë duarsh është shteti, parlamenti KQZ-ja, për fat të keq dhe jetët tona.

Këto dy chihuahua janë mishërim i shprehjes “Debilitas incurabile est: , shprehjes së famshme latine, debiliteti është i pa kurueshëm./ Redaksionale

Modifikuar më Tuesday, 09 July 2019 19:24

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LSI: Tryezë politike para 18 tetorit, mund të prodhojë edhe dorëheqjen e Ramës!

Politikë

LSI: Tryezë politike para 18 tetorit, mund të prodhojë edhe dorëheqjen e Ramës!

Teksa kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi foli dje për një platformë të PD-së prej 5 pikash për zgjidhjen e krizës, sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari tha se ajo...

Vdesin dy pacientë brenda javës në spital, ja pse akuzohet doktori mik me Taulant Ballën

Aktualitet

Vdesin dy pacientë brenda javës në spital, ja pse akuzohet doktori mik me Taulant Ballën

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spitalin e Përrenjasit, ku mësohet se dy të sëmurë kanë ndërruar jetë nga ilaçet e skaduara. Denoncimin e ka bërë publik një qytetar që...

VIDEO/ Dalin pamje, si u ndoq dhe u ekzekutua ish-polici Malko

Aktualitet

VIDEO/ Dalin pamje, si u ndoq dhe u ekzekutua ish-polici Malko

Dalin pamjet e ndjekjes së makinës së Santiago Malkos nga atentatorët, pak sekonda para ekzekutimit. 26-vjeçari u qëllua me breshëri nga xhami i pasëm i një Mercedes-Benz, që e ndiqte në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!