Vjeshta e fundit për Ramën, për Bashën apo edhe për demokracinë?!

Diel, 01 September 2019 21:51

Nesër me 2 shtator parlamenti monist ose siç populli e etiketon si “Parlamenti i pazarit të Milotit”, fillon punimet. Me një pushtet absolut, bile monarkik, Edi Rama hyn në vjeshtën e tij të 6-të si kryeministër. Ndërsa opozita, si kurrëherë, nuk ka më asnjë lloj pushteti, përveç të fjalës, por edhe këtë jo në sallën e parlamentit, por në rrugë. Edhe në media hapësirat po ia mbyllin nga pak e përditë. Kanë mbetur rrjetet sociale dhe portalet, por edhe këto me sa duket do të përballen me një ligj të ri represiv.

Ndaj kjo vjeshtë do të jetë vjeshta e fundit. E fundit për Edi Ramën, si rregull. Por gjasat janë në lojë edhe për Lulzim Bashën. Nëse nuk i jep goditjen finale dhe fatale regjimit të instaluar e të financuar nga oligarkia e krimi, opozita rrezikon ekzistencën reale.

 

Edhe Demokracia rrezikohet të kthehet në slogan, në kukulla me ca “opozitarë” në sallën e Kuvendit, të cilët votojnë kryeministrin sa herë Taulant Balla jep urdhërin!

Ndërkombëtarët kanë hallet e veta dhe “pika e ujit” në Glob si Shqipëria nuk iu prish humorin apo interesat edhe nëse demokracia vdes për ca vite. Ndaj duhet që Lulzim Basha dhe krejt Opozita të jenë radikale këtë vjeshtë, radikale në mbrojtje të demokracisë dhe njerëzve të cilët nuk kanë kurrfarë mbrojtje përballë një pushteti dhunues.

Kjo vjeshtë vendos fatet e vendit. Kjo vjeshtë tregon nëse do kemi dritë në fund të tunelit, ku e kanë futur popullin, kjo oligarki gjakpirëse, ky grupim kriminal, kjo Rilindje.

Ndryshe…! Le ti kyçin partitë dhe të anëtarsohen në Rilindje.

S.P.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përfundojnë 12 ndeshjet e para në Europa League, ja të gjitha rezultatet!

Sport

Përfundojnë 12 ndeshjet e para në Europa League, ja të gjitha rezultatet!

Përfunduan 12 sfidat e para të grupeve në Europa League, teksa nuk mungojnë surprizat. Befasuese është humbja me rezultatin 2-1 e Lazios përballë CFR Cluj, ndërsa fiton pa probleme Arsenali. “Topçinjtë” arritën...

“Diskutim i ashpër mes gjyqtarëve për Tahirin”, gazetarja zbardh prapaskenat tek Krimet e Rënda

Aktualitet

“Diskutim i ashpër mes gjyqtarëve për Tahirin”, gazetarja zbardh prapaskenat tek Krimet e Rënda

Me sa duket tre gjyqtarët që do të vendosin për fatin e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri ende nuk janë në një mendje për të dhënë verdiktin final. Nga Gjykata...

VIDEO/ Pamje të rënda, djali dhunon keqazi vajzën në Tiranë në sy të banorëve

Aktualitet

VIDEO/ Pamje të rënda, djali dhunon keqazi vajzën në Tiranë në sy të banorëve

Një video e rëndë po qarkullon në rrjetet sociale, ku siç shikohet një djalë po dhunon keqasi një vajzë ndërsa një djalë tjetër e asiston. Siç shikohet edhe nga pamjet vajza...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!