Të dëgjosh OSBE-ODHIR apo Ulsiun

Premte, 06 September 2019 16:11

Raporti i OSBE/ODHIR ishte njolla më e zezë në historinë e zgjedhjeve shqiptare pas rënies së komunizmit. Priteshin këto konkluzione, por nuk pritej kjo heshtje e kryeministrit ndaj të zezës mbi të bardhë që organizata për sigurinë dhe bashkëpunimin OSBE si dhe ODHIR konstatuan në votimet moniste në Shqipërinë e vitit 2019.

Shumë pika të raportit ishin ogurzeza dhe shtrojnë nevojën e një zgjidhje konkrete emergjente, ishin në koherencë me qëndrimet dhe të Presidentit të Republikës Ilir Meta për rrëzimin e zgjedhjeve.
Raporti i OSBE-ODIHR konstatoi shkatërrimin e besimin të publikut tek legjitimiteti i zgjedhjeve, administrata e njëanshme zgjedhore minoi besimin e publikut tek procesi zgjedhor,  votuesve iu mohua mundësia të zgjidhnin në 30 qershor mes alternativave si dhe punonjësit e administratës publike u vendosën nën presion politik. Ishte raporti i OSBE-ODHIR që konstatoi se votimet e 30 qershorit u mbajtën në klimën e pasigurie juridike si dhe nën një terren të krizës politike dhe institucionale.
OSBE-ODIHR: konstatoi se është Gjykata Kushtetuese, organi i vetëm që vendos mbi kushtetutshmërinë e dekreteve presidenciale. Kuptohet që po raporti i OSBE-ODIHR konstatoi që gjyqtarët e kolegjit zgjedhor janë ndikuar në pavarësinë e tyre duke pasur presion për shkak të vettingut kur rrezuan gjoja dekretin e Presidentit gjë që nuk është kompetencë e tij. Është po OSBE-ODHIR që sërish konstatoi faktin që ishte shkelje mosbotimi i dekretit të Presidentit për datën e re zgjedhor më 13 tetor.
Këto konstatime të raportit janë në koherencë të plotë me vendimet dhe dekretet e Presidentit të Republikës Ilir Meta.
Kur tashmë panorama e situatës së votimeve moniste është e qartë për çdo shqiptar dhe ndërkombëtar, e shkruar e zeza mbi të bardhë nga OSBE-ODHIR, Rilindja me zarat si; taoballët dhe ulsinjtë vazhdon sulmin politik mbi Presidentit e Republikë. Kur tashëm arbitri i besuar mes palëve ndërkombëtar ka konstatuar ato cfarë presidenti i vendit ka ngritur si shqetësime si dhe ka konstatuar shkelje ligjore nismat e mazhorancës të KQZ dhe Kolegjit Zgjedhor, çfarë mund të pritet të thotë Komisioni i hetimit të tij me në krye Ulsi Manjën. A do të mundet Ulsiu një akuzuar për vjedhjen e votave në Dibër në zgjedhjet e pjesshme lokale, i dal në përgjimet e Bild dhe që duhet të kap llogari për çfarë ka bërë të mund të guxojë të hetojë në përmes një debati qoftë dhe politik presidenti e vendit, Ilir Metën. Në fakt jo vetëm që nuk ka çfarë të hetojë pasi tashmë të gjitha pretendimet e Rilindjes janë rrëzuar  nga OSBE-ODHIR, por dhe se presidenti i vendit nuk ka bërë asnjë shkelje veçse ka ushtruar kompetencat që ia njeh Kushtetuta dhe ligji. Përballja e Ulsiut me presidentin e vendit Ilir Meta nuk ka se si të ndodh në fakt, ajo jo vetëm do të jetë e sikletshme për njeriun që akuzohet për dhunim të procesit zgjedhor siç është Ulsiu por dhe tashëm shqiptarët pas raportit të OSBE-ODHIR shtrojnë pyetjen: Kë të besojmë OSBE-ODHIR apo Ulsiun?

Modifikuar më Saturday, 07 September 2019 09:35

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Champions/ Napoli shemb kampionët, paqe në Dortmund-Barcelona

Sport

Champions/ Napoli shemb kampionët, paqe në Dortmund-Barcelona

Mbrëmje e çmendur në Champions League, me rezultate të jashtëzakonshme anembanë kontinentit. Napoli ka befasuar kampionët në fuqi të Europës, teksa në “San Paolo” kanë dominuar Liverpulin me rezultatin 2-0...

Ekzekutimi i Santiago Malkos, kush janë 4 personat e shpallur në kërkim

Aktualitet

Ekzekutimi i Santiago Malkos, kush janë 4 personat e shpallur në kërkim

Pas dëshmisë që i arrestuari i vetëm si dyshuar i përfshirë në vrasjen e Santiago Malkos ka dhënë para grupit hetimor, policia ka shpallur në kërkim të paktën 4 persona...

Kuriozitete

Fotografohet zebra e rrallë

Një zebër e rrallë e porsalindur është fotografuar në Rezervuarin “Maasai Mara Game” në Kenia. Kafsha me ngjyrë kafe dhe me pika të bardha vodhi vëmendjen e Antony Tira, i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!