Arta Marku, gënjeshtra fshati

Saturday, 07 September 2019 11:25

Pas 30 viteve tranzicion askush nuk ka mohuar faktin që sikundër në shumë sektorë edhe drejtësia duhej t’i nënshtrohej një reforme të pastër, të vërtetë, me pjesëmarrjen e të gjithë forcave politike, dhe me një konsensus të gjerë për të mos dëmtuar nesër të ardhmen jo vetëm të këtij sistemi, por edhe të gjithë jetës në vend.

Reformën në Drjetësi si koncept nuk e ka kundërshtuar askush, as si kërkesë e kohës, as si kërkesë e sistemit. Por askush nuk mund të  imagjinonte që në kushtet e një vendi me një sistem pak e shumë demokratik, ekzekutivi të merrej me rregullmin e një pushteti tjetër kur parimi themelor i demokraicisë dhe shtetit të së drejtës është ndarja e pushteteve. Por në momentin që sekti i rreziksihëm i Rilnjdjes, me në krye Ramën, mori përsipër të bënte këtë reformë, nga sa shohim deri tani, ka të drejtë Presidenti i Republikës, kur tohtë “ramaformë”. Rezultati i parë dhe si akti i parë që goditi reformën ishte zgjedhja e Arta Markut Prokurore e Përgjithshme. Me 69 vota e përzgjedhura e Ulësi Manjës, u zgjodh kryeprokurore dhe filloi detyrën me një andikap shumë të madh, ishte masha e Rilindjes për të goditur konsenusin e parlamentit për çështjen e reformës në drejtësi.

Kur bëhet fjalë për poste të tilla, staturat e njerëzve dhe kubatura e tyre që zgjidhen për këto poste, duhet të jetë e atillë që të mos spikasi mediokriteti, inferioriteti, shërbesa e pacipë e cila të çon në shkelje qoftë edhe atyre pak thërrimeve rezultat që ke pasur në karrierë.  Këtu nuk po bëjmë fare analizë personale por poste të tilla përmbajnë brenda edhe analizën e njeriut që e merr atë. Dhe zonja spikati pikërisht për këto cilësi: shërbesë të pacipë, inferioritet, mediokritet, fshehje të krimit të sektit që e emëroi, dhe tani na bazë të kubaturës së vet, ka filluar me gënjeshtra fshati. Eshtë qesharake dhe mjerane deri në neveri strategjia e Prokurorisë për Kajmak Farmakun e Ramës. Sidomos kjo gënjeshtra e fundit me postën kaprëceu edhe intrigantët e fshatit dhe mizanskenat e Ulësiut që nuk shquhen për fantazi e inteligjnencë dhe i rri kjo gënjeshtër fshati shumë mirë staturës së vet Arta Markut.

Kjo gënjkehtra e fundit e Postës për shenjat e gishtërimnjve, ten jë tjetër zgjedhje kriminale të Ramës, kapërcen kufijtë e bandës së rilnidjes dhe përgjegjësia, ti zonjë e dashur, për këtë mashtrim mjeran, është tek ty dhe vetëm tek ty!/55news.al

Ke shumë shërbesa për të cilat do mbash përgjegjësi, por kjo qesëndi e fundit, megjithë atë transferimit tranzit të dosjes 184, është tragji-komedi ku ti je pjesë e kësaj loje perfide.

Modifikuar më Saturday, 07 September 2019 18:08

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Champions/ Napoli shemb kampionët, paqe në Dortmund-Barcelona

Sport

Champions/ Napoli shemb kampionët, paqe në Dortmund-Barcelona

Mbrëmje e çmendur në Champions League, me rezultate të jashtëzakonshme anembanë kontinentit. Napoli ka befasuar kampionët në fuqi të Europës, teksa në “San Paolo” kanë dominuar Liverpulin me rezultatin 2-0...

Ekzekutimi i Santiago Malkos, kush janë 4 personat e shpallur në kërkim

Aktualitet

Ekzekutimi i Santiago Malkos, kush janë 4 personat e shpallur në kërkim

Pas dëshmisë që i arrestuari i vetëm si dyshuar i përfshirë në vrasjen e Santiago Malkos ka dhënë para grupit hetimor, policia ka shpallur në kërkim të paktën 4 persona...

Kuriozitete

Fotografohet zebra e rrallë

Një zebër e rrallë e porsalindur është fotografuar në Rezervuarin “Maasai Mara Game” në Kenia. Kafsha me ngjyrë kafe dhe me pika të bardha vodhi vëmendjen e Antony Tira, i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!