Rama donte një Rajshtag, por s’pati Dimitrov

Hënë, 09 September 2019 12:47

Presidenti i Republikës, z. Ilir Meta,  në cilësinë e kryetarit të shtetit sqaroi sot me qartësi e fakte të njëpasnjëshme të gjithë rrjedhën e ngjarjeve që çuan në zhdekretimin e datës 30 qershor, arsyet pse, mbrojtjes që ia i bëri kushtetueshmërisë dhe unitetit të vendit.

Një fakt me rëndësi të jashtëzakonshme ishte informacioni që  Presidenti i përcolli Komisionit Hetimor duke theksuar se sipas burimeve dhe informacioneve të besueshme për sigurinë kombëtare, Presidenti i  Republikës jo vetëm që kishte të dhëna p;r djegien e Parlamentit, por dërmori veprim në kohë për të shmangur ngjarje të tilla me të cilat është e mbushur historia e pluralizmit. Sigurisht që Rama do të kërkonte të fajësonte opozitën por historia flet ndryshe, me modele të tilla si ky i Ramës, që i vënë zjarrin tempujve të shtetit, e pastaj thonë se e bëri kundërshtari. Rasti i nazistëve me djegien e Rajshtagut flet shumë. Por burime që s’duan të identifikon, pranë Rilindjes, flasin për një plan të tillë, por Rama nuk gjeti dot një Dimitov.

Modifikuar më Hënë, 09 September 2019 16:23

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Champions/ Napoli shemb kampionët, paqe në Dortmund-Barcelona

Sport

Champions/ Napoli shemb kampionët, paqe në Dortmund-Barcelona

Mbrëmje e çmendur në Champions League, me rezultate të jashtëzakonshme anembanë kontinentit. Napoli ka befasuar kampionët në fuqi të Europës, teksa në “San Paolo” kanë dominuar Liverpulin me rezultatin 2-0...

Ekzekutimi i Santiago Malkos, kush janë 4 personat e shpallur në kërkim

Aktualitet

Ekzekutimi i Santiago Malkos, kush janë 4 personat e shpallur në kërkim

Pas dëshmisë që i arrestuari i vetëm si dyshuar i përfshirë në vrasjen e Santiago Malkos ka dhënë para grupit hetimor, policia ka shpallur në kërkim të paktën 4 persona...

Kuriozitete

Fotografohet zebra e rrallë

Një zebër e rrallë e porsalindur është fotografuar në Rezervuarin “Maasai Mara Game” në Kenia. Kafsha me ngjyrë kafe dhe me pika të bardha vodhi vëmendjen e Antony Tira, i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!