Teza “shengen ballkanik”, ashtu si shkëmbimi i territoreve të Kosovës, është tezë serbe

E Enjte, 26 September 2019 19:35

E “reja” që përcolli Rama nga SHBA, është ringjallja e tezës “shengen ballkanik”, një ide e vjetër serbe, për krijimin e një Jugosllavie të re në Ballkan.  Nuk ka asgjë të re dhe me interes për Shqiptarët kjo tezë apo kjo gjetje. Shqipëria që ka viza me BE-në, lëvizjen e lirë që fitoi me Qeverinë e PD-së, nuk i hyn shumë në punë “Shengeni” ballkanik. Kjo është tezë serbe dhe në dobi të Serbisë. Duket se Rama është pajtuar me këtë tezë, si me çdo propozim të Vuçiçit, pasi nuk ka folur por ka qenë presidenti serb që e ka bërë të njohur për mediat. Duke folur për mediat serbe nga Nju Jorku, Vuçiç tha se gjatë takimit është diskutuar për një ‘mini Shengen Ballkanin’, që do të thotë heqjen e barrierave për bizneset dhe lehtësimin e lëvizjes së njerëzve dhe shërbimeve.

Me sa duket, meqenëse BE nuk i hap negociatat, i mbyll portat Ramës, ky shpik formacione të reja, viza aty ku s’duhen e ku nuk është e nevojshme. Ne vend qe t'i cojë shqiptaret ne Evrope, Rama do t'i nisi drejt Serbise. 

Më herët kjo tezë është kundërshtuar hapur nga politikanët e opozitës. Tritan Shehu ka theksuar se ““Shengeni Ballkanik” i Rama - Vuçiç, ëndrra e “Jugosllavisë së Re”, na largon nga Evropa”.  Rama po kërkon të mashtrojë shqiptarët, t’u hedhë hi syve atyre se ky “Shengen” mund të zëvendësojë  BE-ne, apo se integrimi do të jetë kolektiv e jo sipas standardeve të çdo vendi. Teza është e rrezikshme dhe dëmton rëndë interesat tona më të mëdha kombëtare. Eshte njesoj si teza e mehershme per shkembimin e territoreve te Kosoves. Ky skenar Rama - Vuçiç, antishqiptar e antieuropeist, si ai Enver - Tito dikur, duhet ndalur.

Modifikuar më Premte, 27 September 2019 11:21

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Politikë

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Këshilltari Ligjor i Presidentit, Bledar Dervishi i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora u shpreh Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese...

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Globi

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Bashkimi Evropian sot prezantoi sistemin për vendosje të sanksioneve të Turqisë për shkak të shpimit të paautoziruar në Detin Mesdhe në afërsi të Qipros. Asnjë kompani turke deri më tani nuk...

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Globi

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Në Hong Kong, një protestues u plagos rëndë me armë zjarri të hënën nga një polic, ngjarje që shënon një përshkallëzim dramatik të demonstratave pro-demokracisë. Pamjet video tregojnë një polic duke...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!