“Gruaja e Bilalit” dhe “pjeshka e bllokut”, dy arritjet më të mëdha të Edi Ramës

Diel, 06 October 2019 12:18

Raporti i ngjarjeve politike që po ndodhin në Shqipëri lidhur me një personazh të caktuar është një tragji-komedi që po kapërcen kufijtë. Në raport me egërsinë financiare shpopullimin e Shqipërisë (me këto ritme Shqipëria boshatiset në pesë dekada), dhe dhunën psikologjike në kanabizimin, kriminalizimin e pushtetit, të qeverisë, nga parlamenti deri te kapilarët e pushtetit lokal, ky është model diktature i kohërave moderne. Nuk kishte si të ndodhte ndryshe po me egërsinë dhe urrejtjen që ka ndaj çdo gjëje në jetën e tij, ka filluar të ndotin edhe marrëdhënien ndërkombëtare, nga Europa e përtej Atlantikut. Meqë hutoi disa burokratë të Brukselit,  me raportet që ku njeri ngriti me një establishment të caktuar matanë Atlantikut, përfundimi është se sot tre njerëz në SHBA sot janë në burg se kanë shkelur ligjin federal për financimet në zgjedhjet presidenciale.  Në çështjet e lobimit Amerika është e qartë, ka rregulla të përcaktuara loje, por jo. Ky patjetër duhej të gjente skenarin e “Gruas së Bilalit”, një marifet i neveritshëm por që është në stilin e tij. Nuk parapëlqente rregullat e kompanive të lobimit, por i shijonte statusi i “Gruas së Bilalit” siç ka filluar t’i pëlqejë edhe epiteti “pjeshka e bllokut”. Madje këtë të fundit e ka pasur qejf që në 1989, në shoqërinë e bodrumit të Teuta Hoxhës. Këto të dyja do t’i njihen si arritje të karrierës, madje tejkalojnë edhe arritjet e kokainës e heroinës./55news.al

Modifikuar më Hënë, 07 October 2019 17:03

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Policia e alarmuar: Në Tiranë, po i ngasin makinat si në pistë avioni

Aktualitet

Policia e alarmuar: Në Tiranë, po i ngasin makinat si në pistë avioni

Policia Rrugore njoftoi se po vijon aksionin në të gjitha rrugët urbane dhe interurbane të kryeqyteti, e shqetësuar nga numri i madh i drejtuesve të makinave që ecin me shpejtësi...

FOTOT/Zjarr në katin e pestë të një pallati në Shkozë, shpëton familja me 3 fëmijë

Aktualitet

FOTOT/Zjarr në katin e pestë të një pallati në Shkozë, shpëton familja me 3 fëmijë

Një zjarr ka përfshirë një apartament në katin e pestë të një pallati në Shkozë, tek banesat sociale. Në apartamenten banonte një familje me tre fëmijë, që fatmirësisht kanë arritur...

Ministri gjerman paralajmëron: Garë e re armatimi në botë, një llogaritje e gabuar shkakton katastrofë

Globi

Ministri gjerman paralajmëron: Garë e re armatimi në botë, një llogaritje e gabuar shkakton katastrofë

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, paralajmëroi të premten për një garë të re të armëve në botë dhe bëri thirrje për rritjen e bashkëpunimit ndërkombëtar për të zvogëluar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!