Hajdutët duhen shporrur

E mërkurë, 16 Janar 2019 16:42

Nga Bujar Vreto

Thonë qe pushtetarët flenë gjumë ? Nuk është e vërtetë ! ata po punojnë me ritme te shpejta për te vjedhin sa me shume nga taksat dhe resurset natyrore dhe për popullin s’ka problem se është mësuar i shtypur.....

Banoret e rrethit Librazhd pothuajse te izoluar jo vetëm nga varfëria qe tashme e dine te gjithë qe është ulur këmbëkryq ne me shume se 80% te familjeve por edhe nga mungesa e energjisë elektrike, rrugëve te bllokuara nga dëbora dhe te shkatërruara nga mos mirëmbajtja. Pasuria pyjore vazhdon e përvetësohet nga kontrabandistet e mbështetur nga njerëz te veshur me pushtet. Shkollat e fshatrave, pothuajse te mbyllura pasi kushtet janë shume te vështira për mësimdhënie dhe mesimnxenie. Blegtoria dhe bujqësia e pashprese për te mbajtur familjen apo te ardhura prim, punonjësit e shëndetësisë ne një kolaps te plote një pjese janë ne ankth se do lënë familjet për tu larguar ne Gjermani një pjese nuk kryejnë detyrën se janë te Partisë. Policia e çorientuar pasi specialistet u hoqën nga puna dhe tani disa militante partie te veshur me uniforme nuk munden te parandalojnë krimin apo te sigurojnë rendin por verbohen nga urdhrat partiake dhe përndjekin njerëzit e opozitës. Transporti i udhëtareve ne zonat rurale është jashtë funksionit, njerëzit e pashprese te çorientuar, kryefamiljare te mërzitur presin për ndonjë pune qofte edhe sezonale se kane fëmijët pa buke. Studentet po protestojnë duke bojkotuar mësimin dhe janë ngujuar ne auditore. Zyrtaret shtojnë pasurinë, ndërrojnë kostumet e kravatat, aderojnë shtëpitë sipas gustos te zonjave te renda, ndërrojnë makinat por bëjnë dhe ndonjë qoke për ditëlindjen e grave apo dashnoreve, te vogël fare ( 1 shtepi ne plazh......)|
Edhe sa do vazhdojmë kështu ?!..Autori është kryetar i degës se PD-se Librazhd.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Skandali, serbët e Crvena Zvezdës do të luajnë në Kosovë!

Sport

Skandali, serbët e Crvena Zvezdës do të luajnë në Kosovë!

Crvena Zvezda do të luajë në Mitrovicë një nga ndeshjet e vlefshme për Kupën e Serbisë, pasi shorti e ka vënë përballë FK Trepçës, klubit të serbëve të Mitrovicës, që...

Incident në det, varkat koreanoveriore hapin zjarr ndaj marinës ruse

Globi

Incident në det, varkat koreanoveriore hapin zjarr ndaj marinës ruse

Rojet bregdetare ruse bëjnë me dije se kanë ndaluar 2 varka koreanoveriore në ujërat territoriale në Detin e Japonisë pasi një prej tyre hapi zjarr ndaj patrullës ruse. Sipas shërbimeve të...

Vasili: Skandali me stadiumin “Qemal Stafa”

Politikë

Vasili: Skandali me stadiumin “Qemal Stafa”

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili e cilëson skandal rikonstruksionin e stadiumit “Qemal Stafa”. Në një reagim në Fabook, Vasili shprehet se nga 20 mijë vende që ishte hapësira e stadiumit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!