Ndarja e Kosovës/ Berisha në Kuvend: Argatët s’kanë atdhe dhe ideale, janë skllevër të dosjeve

E Enjte, 07 February 2019 11:48

Ish-kryeministri Sali Berisha në foltoren e Kuvendit duke folur për ccështjen e Kosovës kujtoi një bisedë me ish presidenti Goerge Ë Bush, kur ky i fundit vizitoi Shqipërinë.

Duke iu referuar çështjes së Kosovës, Berisha tregoi se për çfarë e kishte pyetur ish presidenti, ndërsa bëri thirrje që dy vendet duhet të zgjidhin ngërçin si të pavarura pë ndërhyrjen e 'argatëve' siç e quajti ai.

"Presidenti Bush kur vizitoi Shqipërinë, më thëtë 'më thuaj cili është mendimi juaj për Kosovën për zgjidhje'. Natyrisht unë i thashë 'Pavarësinë'. 'Kur mendohet t'i se duhet të shpallet'?. Këta që ishin hapën sytë dhe menduas se do thuash sot. Jo i thathsë zoti President merrni kohën tuaj ne nuk duam të bëhemi mollë sherri mes jush dhe BE. Dihet se kë kemi mik ne por dihet se ksuh është destinacioni. Por jo siç bën zotëria me argatë të Beogradit. Se tani dështoi procesi. Po bëhet sherri i Ballkanit dhe faturën e paguajnë shqiptarët. Edhe njëherë dënoj me ashpërësinë më të madhe, Kosova dhe Serbia duhet të zgjidhin problemet si dy shtete të pavaruar dhe jo mbi bazën e argatëve që s'kanë atdhe, ideale e argatëve që janë skllevër të dosjeve", tha Berisha.   

Modifikuar më E Enjte, 07 February 2019 18:53

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U kapën me drogë, arrestohen 3 të rinj në Itali, mes tyre një shqiptar

Bota Shqiptare

U kapën me drogë, arrestohen 3 të rinj në Itali, mes tyre një shqiptar

Tre të rinj, mes të cilëve një 24-vjeçar shqiptar, janë arrestuar ditën e sotme në Itali, pasi dyshohen si shpërndarës droge. Djemtë e fshihnin mallin dhe të ardhurat e përfituara...

Netanyahu do i vendosë emrin e Donald Trump një vendbanimi në lartësitë Golan

Globi

Netanyahu do i vendosë emrin e Donald Trump një vendbanimi në lartësitë Golan

Izraeli njoftoi se do të emërojë një vendbanim në Rrafshnaltën e Golanit me emrin e presidentit të SHBA-së, Donald Trump. Ky veprim, sipas autoriteteve izraelite, bëhet si shenjë mirënjohje për...

“Shkrimtarja e “50 Hijet e Greit” krijon perceptim negativ për shqiptarët”

Aktualitet

“Shkrimtarja e “50 Hijet e Greit” krijon perceptim negativ për shqiptarët”

Autorja e sagës erotike, “50 Hijet e Greit”, Erika Leonard James, është përballur më kritika për mënyrën se si i përshkruan shqiptarët në librin e saj të ri. Ambasadori shqiptar në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!