30 gra përmbaruese ‘për ujë të ftohtë’ Ramën: Ministrat e tu përleshen me përmbarimin si tigra!

Premte, 08 Mars 2019 11:07

Në ditën e 8 Marsit, 30 gra përmbaruese dhe pjestare të Dhomës Kombëtare kanë zgjedhur një formë tejet të vecantë për të protestuar. Përmes një letre të hapur drejtuar Kryeministrit të vendit, ato kanë shpalosur të gjitha sfidat dhe vështirësitë që duhet të hasin cdo ditë jo vetëm si femra por edhe si profesioniste në këtë vend. Të punosh si përmbaruese dhe të jesh femër është një ndër kombinimet më të vështira.

Në këtë letër ato i kanë treguar kryeministrit se si vendimet e gjykatave që vendit nuk merren për bazë, anashkalohen dhe injorohen në mnëyrë arbitrare duke e bërë të pamundur ekzekutimin e vendimeve. Por, për femrat që punojnë në këtë profesion vështirësitë i bëjnë të përballen edhe me arrogancën e pushtetit ku shumë prej drejtorëve dhe ministrave refuzojnë të pranojnë vendimet duke kërcënuar dhe shantazhuar punonjëset.

Gratë ndër të tjera i kujtojnë Ramës edhe largimin e ministrit të Financave Arben Ahmetaj i cili kundërshtoi tarifat e përmbarimit.

“Ju besojmë e dini që në 4 vitet e fundit ne si përmbaruese vetëm “luftojmë” me ministrat e kabinetit tuaj qeveritar nëpër gjykata. Dy palë gjyqe në 4 vite qeveri dhe përmbarim bashkë. E vetmja marrëdhënie me anëtarët e qeverisë suaj ka qenë salla e Gjykatës Administrative të Apelit.

E për ta përmbyllur ato sjellin në vëmendje edhe një ministër të larguar rishtazi nga Rama, i cili me arrogancë u përlesh me përmbaruesit si tigër i vërtetë për tarifat e përmbarimit, derisa iku me nderin e atij që çoi porosinë e bankave në vend. Duke mos lënë mënjanë edhe Ministren e Drejtësisë, e cila gjithashtu sot feston 8 marsin por nuk i ka dëgjuar ansjëhere ankesat dhe vërejtjet e grave që punojnë në këtë profesion.

Më poshtë letra e plotë

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sulmi ndaj autobusit në Serbi, Pacolli i kërkon ndihmë BE-së

Bota Shqiptare

Sulmi ndaj autobusit në Serbi, Pacolli i kërkon ndihmë BE-së

Një autobus me targat e Shqipërisë, që i përkiste një agjencie kosovare është sulmuar mbrëmjen e djeshme në territorin e Serbisë. Autobusit i janë thyer xhamat, por nuk ka pasur...

Ushtarët francezë nuk i ndajnë sytë nga Melania, rrezaton me 650 dollarë fustan

Show-biz

Ushtarët francezë nuk i ndajnë sytë nga Melania, rrezaton me 650 dollarë fustan

Dy ushtarë francezë nuk mund të ndanin sytë nga Melania kur ajo mbërriti për samitin e tre ditor të G7 në Francë. Zonja e Parë dukej mahnitëse ndërsa u nis nga...

Kulturë

Buzëqeshje nga Shqipëria/ Potencialet turistike të Kukësit gjithnjë e më të kërkuara

 Kukësi po merr gjithnjë e më tepër vëmendjen e turistëve që po shfrytëzojnë potencialet e kësaj zone. Kryeministri Edi Rama solli në vëmendje atraksionet turistike të qarkut të Kukësit, ndërsa...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!