"Ikja e Ramës, hapi i parë i zgjidhjes së krizës". Lubonja: Ja ç’duhet të bëjnë shqiptarë

Hënë, 15 Prill 2019 17:38

Ikja e Edi Ramës është hapi i parë i zgjidhjes së krizës. Kjo është një krizë shumë e thellë, një krizë që ka të bëjë me raportin mes forcave politike, por përtej kësaj është kriza e asaj që një pakicë ka kapur shtetin dhe grabit pronën publike të shumicës, pasuritë e shqiptarëve.

Kështu u shpreh analisti Fatos Lubonja për News 24, ku theksoi se pas largimit të Ramës, hapi i dytë është krijimi i një qeverie teknike.


Ky është një produkt shtëpiak kundër prostatitis!

Kjo është ajo që do të vrasë prostatitis tuaj!

“Por ky është një hap që kërkon debat, lidhur me atë se çfarë mandate do të ketë kjo qeveri, kush do e përbëjë këtë qeveri. Është shumë trishtuese që pas 30 vitesh të dëgjosh sërisht thirrjen “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”.

Në fakt për mendimin tim thirrja që duhet të përdoret është “Shteti jemi Ne”, ashtu sikundër ndodh në Malin e Zi dhe Serbi.

Është trishtuese kur shteti përfaqësohet nga një grusht banditësh që janë pakicë, dhe vjedhin shumicën.

Ndaj them që shqiptarët duhet të dalin dhe të thërrasin “Shteti jemi Ne”, pasi kjo klasë politike e meriton një gjë të tillë.

Pa opozitën nuk mund të ketë zgjidhje, por zgjidhja nuk është që karrigen e Edi Ramës ta zëvendësojmë me Lulzim Bashën.

Edi Rama ka projektin që të ketë në fushë vetëm një bandë, sikundër e kërkoi të gjithë pushtetin në dorën e vet, duke thënë se dua tepsinë. Nëse kjo luftë do të bëhet ashtu siç ndodh në Shqipëri mes bandave dhe ai që fiton merr pushtetin, atëherë më mirë do të ishte që të kishte disa banda që të kishin pushtetin, sesa pushteti të ishte në dorën e vetëm një bande, sikundër është projekti i Ramës”, tha analisti.

Ndërkohë deklaratën e Edi Palokës, nënkryetar i PD-së, i cili tha se do të largohej nga politika nëse zgjedhjet bëhen pa opozitën, Lubonja e cilësoi si një bast të tij me veten. Megjithatë Lubonja shtoi se hap ii parë për zgjidhjen e krizës është largimi i Ramës

Lidhur me ndërhyrjen e ndërkombëtarëve për këtë situatë, Lubonja theksoi se Europa është kujtuar vonë për Shqipërinë.

“Problemet tona nuk mund t’i zgjidhim vetëm ne, ndryshimet për mirë ose për keq në Shqipëri në shumicën e rasteve kanë ardhur më së shumti së jashtmi sesa së brendshmi”, tha Lubonja.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Bota Shqiptare

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Angela Merkel dhe Emanuel Macron do t’i kërkojnë kryeministrit Ramush Haradinaj heqjen e taksës, ndërsa kryeministrit Aleksander Vuçiç pushimin e fushatës kundër Kosovës, në mënyrë që të rifillojë dialogu mes...

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Kuriozitete

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Njihuni me foto më të mira nga e gjithë bota përzgjedhur nga agjensitë ndërkombëtare. 1-Banorët e rajonit të Mendrisio të maskuar si personalitete biblike kryejnë procession e së enjtes së shenjtë...

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Sport

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Java e 30-të e Kategorisë Superiore sjell duele ekstremesh, siç është ai ndërmjet Partizanit kryesues dhe Kastriotit që është në zonën e rënies nga kategoria. Të tilla janë edhe përballjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!