Me dhjetëra mijëra shqiptarë në shesh, nuk mund të quhet protestë politike, por revoltë e qytetarëve

Hënë, 13 May 2019 22:18

Protesta e kësaj të hëne, e mbajtur vetëm dy ditë pas asaj të së shtunës tregoi se kemi të bëjmë me një revoltë qytetare. Në rreth 24 orë në Tiranë u ri mblodhën me dhjetëra mijëra shqiptarë të revoltuar pa përkatësi politike. Kjo për faktin se nuk mundet që një partie të vetme ti përgjigjen në kohë rekord dhe në numër rekord kaq shumë militantë, duke kujtuar edhe situatën shqiptare që shantazhet e shumta shkojnë ndaj familjarëve të atyre që i bashkohen opozitës. 

Sot për rreth 3 orë, me dhjetëra mijëra protestues marshuan në 5 institucione kryesore që kanë favorizuar krimin dhe me fuqinë e parasë së tij të gllabërojë prona publike dhe taksat e qytetarëve.
Protestës i parapriu reagimi i ambasadave kryesore ën vend që kërkuan shmangien e dhunës, një reagim i papritur, por i nxitur nga një deklaratë për mediat e inskenuar nga propaganda e qeverisë për bomba molotov që do të hidheshin mbi institucione dhe efektivë të policisë.
Policia u pa qartë se kërkoi të viktimizohej sa herë që ndaj institucioneve u hodh ndonjë shashkë apo flakadan duke deklaruar me njoftime për shtyp se po përdorej dhunë. Por, policia nuk doli blof. Madje në media u shpërnda një lajm se te Drejtoria e Policisë së Tiranës u thyen edhe xhama, aspak e vërtetë pasi dëmtimi i xhamave në këtë drejtori është bërë në protestën e të shtunës.
Por, pavarësisht gjithë inskenimit të propagandës, marshim-protesta i kaloi pritshmëritë. Asnjë dhunë e tepruar nuk u përdor. Dhunë kishte dhe vetëm nga ana e zyrave të shtypit të qeverisë, ministrive dhe Policisë së Shtetit. / Redaksionale

Modifikuar më Hënë, 13 May 2019 22:00

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kaltrinë Uka merr çmimin e dytë në konkursin letrar “Ora e Agimit”

Kulturë

Kaltrinë Uka merr çmimin e dytë në konkursin letrar “Ora e Agimit”

Eshte mbajtur dje manifestimi letrar “Ora e Agimit” ne Podujeve. “Organizuar nga Forumi i Rinisë së LDK-së në Podujevë, në përvjetorin e dytë të shkuarjes në amshim të veprimtarit të...

Mediat: Trajneri Reja fton tre futbollistë të Partizanit në Kombëtare

Sport

Mediat: Trajneri Reja fton tre futbollistë të Partizanit në Kombëtare

Trajneri i Kombëtares, Edi Reja duket se do t’i kushtojë më shumë vëmendje Kategorisë Superiore në krahasim me paraardhësit e tij, që preferonin futbollistet që luanin në kampionate të ndryshme...

Humbën kontaktet në Theth, pas disa orësh kërkime gjenden tre turistët anglezë

Aktualitet

Humbën kontaktet në Theth, pas disa orësh kërkime gjenden tre turistët anglezë

Tre turistë anglezë në zonën turistike malore të Thethit mbrëmjen e djeshme kanë humbur komunikimin mes tyre në zonën e quajtur Qafë Thore dhe kanë kërkuar ndihmën e Policisë. Pas disa...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!