Berisha: Thaçi, në favor të linjave etnike të pastra serbe, e ka dosjen në Beograd

E Enjte, 23 May 2019 23:27

"Thaçi po lufton për linjat etnike të pastra serbe”.

Kështu deklaroi ish-Kryeministri Berisha i cili e akuzoi ashpër Presidentin e Kosovës si argat të Beogradit.

Berisha kujtoi se serbët nuk e kanë dashur kurrë Luginën e Preshevës, pasi kanë luftuar për krjimin e një Serbie me linja të pastra etnike dhe se përmes Hashim Thaçit tentuan të avanconin projektin e tyre në kurriz të Kosovës.

Berisha shtoi se Hashim Thaçi është peng i dosjeve që i zotëron Beogradi.

Nuk do të sulmoja kurrë një drejtues të shtetit të Kosovës nëse nuk do të cenoheshin interesat e saj, tha z. Berisha.

Ai akuzoi edhe Baton Haxhiun, një ndër personat më të afërt të Hashim Thacit dhe risolli në vëmendje të publikut një sërë deklaratash të tij në favor të ndryshimit të kufijve.

Sa u përket tensioneve Shqipëri-Kosovë, Berisha tha se është përgjegjsi direkte e Edi Ramës të cilën e cilësoi si antishqiptarin më të madh pas Zografit.

Unë jam kategorikisht kundër ndarjes së Kosovës, tha ish-Kryeministri Berisha.

Modifikuar më E Enjte, 23 May 2019 23:29

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LSI: Tryezë politike para 18 tetorit, mund të prodhojë edhe dorëheqjen e Ramës!

Politikë

LSI: Tryezë politike para 18 tetorit, mund të prodhojë edhe dorëheqjen e Ramës!

Teksa kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi foli dje për një platformë të PD-së prej 5 pikash për zgjidhjen e krizës, sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari tha se ajo...

Vdesin dy pacientë brenda javës në spital, ja pse akuzohet doktori mik me Taulant Ballën

Aktualitet

Vdesin dy pacientë brenda javës në spital, ja pse akuzohet doktori mik me Taulant Ballën

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spitalin e Përrenjasit, ku mësohet se dy të sëmurë kanë ndërruar jetë nga ilaçet e skaduara. Denoncimin e ka bërë publik një qytetar që...

VIDEO/ Dalin pamje, si u ndoq dhe u ekzekutua ish-polici Malko

Aktualitet

VIDEO/ Dalin pamje, si u ndoq dhe u ekzekutua ish-polici Malko

Dalin pamjet e ndjekjes së makinës së Santiago Malkos nga atentatorët, pak sekonda para ekzekutimit. 26-vjeçari u qëllua me breshëri nga xhami i pasëm i një Mercedes-Benz, që e ndiqte në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!