Gangsterët e rilindjes dhe kryeprokurori i ri

E mërkurë, 12 June 2019 17:50

Nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë i Gent Ibrahimit, shërbëtorit të Ramës, dalin lajme të reja. Sipas tyre brenda muajit qershor do të përcaktohet emri i prokurorit të ri të përgjithshëm si dhe do të përzgjidhen anëtarët e Strukturës së posaçme antikorrupsion. Gjithashtu bëhet me dije se brenda datës 16 qershor  Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të ketë gati listën e renditur të katër emrave që garojnë për Prokuror të  Përgjithshëm.

Kujtojmë se vetëm para pak ditësh Tao Balla na tha se brenda 30 qershorit Rilindja do të bëjë gati Gjykatën Kushtetuese. Pse ky turravrap i tillë i rilindësve?!

Çcfarë po ndodh me gangstërët e Rilindjes dhe dhunimin sistematik që ata i bëjnë reformës në drejtësi, që është kthyer në një luftë klasash të paprinciptë të shekullit 21. Pse e kanë nisur këtë luftë kaq të madhe?!

Kjo luftë nuk të vret por dëmoton integritetin, profesionalizmin dhe për fat të keq janë mbledhur disa ekspertë ndërkombëtarë në nivel peshkatarësh.

Ky është  një turravrap i rilindjes për të rrëmbyer gjithçka. Reforma në drejtësi  është katandisur që KLP e Ibrahimit do të zgjedhë SPAK-un e Ramës dhe kryeprokurorin po të Ramës.

Është e turpshme që në shekullin e 21 përdoren mekanizma të tillë të neveritshëm, me mbështetje të kanaleve të caktuara diplomatike për të sanksionuar pushtetin e një njeriu.

Në mes të Evropës po sanksionohet një diktaturë po aq e egër sa e mëparshmja por në ndryshim nga ajo klasikja diktatori vesh kollare me topa, atlete adidas dhe Kushtetutën e ka leckë për të pastruar kokainën nga hundët.

Modifikuar më E mërkurë, 12 June 2019 20:12

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Politikë

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Ish-deputetja e PD Jorida Tabaku me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook” shkruan se Këshilli i Europës ka marrë një vendim të paprecedent që të mos ndjekë nga...

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton  qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Politikë

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Kryetari i Bashkise se Kamzës Xhelal Mziu i bën thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen për t’i thënë “Stop Krimit”, në mbrojtje të institucioneve publike, Kushtetutës dhe lirive e të...

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

Aktualitet

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

42 persona janë arrestuar si pjesë e një operacioni masiv policor të shtrirë në Shqipëri dhe gjashtë shtete të Bashkimit Europian. Në Shqipëri, është vënë në pranga në Shkodër një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!