Çeki, qindramijë protestues kundër kryeministrit Babis: I korruptuar!

Hënë, 24 June 2019 15:25

Asnjëherë në Çeki që pas kthesës nuk ka pasur kaq shumë njerëz nëpër protesta në rrugë. Demonstratat masive drejtohen kundër kryeministrit të dyshuar për korrupsion, Andrej Babis.

Nga Deutsche Welle

 

Një pikë e re kulmore e protestave në Pragë: Disa qindra mijëra vetë të dielën (23.06) morën pjesë në protestën kundër kryeministrit Andrej Babis dhe qeverisë së tij.  Kjo ishte protesta më e madhe në Pragë qysh prej 30 vjetësh, sipas të dhënave të organizatorëve, me rreth 250.000 pjesëmarrës. Për shkak të mbingarkesës u bllokuan shërbimet e telefonisë mobile. Një linjë e metrosë u detyrua të ndërpresë qarkullimin për shkak të dyndjes së njerëzve. Vendi i grumbullimit të protestuesve ishte rashnalfta Letna mbi lumin Vitava, një vend me forcë simbolike në Çeki. Sepse këtu në afërsi të Ministrisë së Brendshme nëntorin e vitit 1989 u zhvilluan demonstratat më të mëdha të revolucionit për përmbysjen e diktaturës komuniste. Asokohe protestat ëuan në rrëzimin e regjimit socialist të Çekosllovakisë.

 

Babis refuzon dialogun

Aktivistët kërkojnë hetime të pavarura kundër multimiliarderit Babis si dhe dorëheqjen e menjëhershme të tij. Mbi 400.000 vetë kanë nënshkruar një peticion në internet. Themeluesi i partisë populiste ANO akuzohet, se ka përfituar ilegalisht prej subvencioneve të BE-së dhe si sipërmarrës ai ndodhet në interes konflikti me postin që drejton. 64 vjeëari i hedh poshtë akuzat dhe refuzon të dialogojë me demonstruesit.

Në Çeki ndërkohë multimiliarderin e kërcënon një padi. Babis akuzohet edhe se në vitet 80-të ka bashkëpunuar me policinë sekrete komuniste. Me një pasuri prej rreth katër deri në pesë miliardë euro, Babis konsiderohet si pasaniku numër dy i Çekisë.

Më 2011 Babis themeloi lëvizjen populiste të protestës ANO dhe më 2014 u bë ministër i Financave.

Në fund të majit 2017 ai u shkarkua nga posti nën dyshimet për evazion fiskal. Një gjysmë viti më pas partia e sapo themeluar prej tij ANO fitoi zgjedhjet parlamentare. Për shkak të akuzave për mashtrime kundër Babis partitë e tjera fillimisht refuzuan të hyjnë në koalicion me të, por me populistët dhe partinë e tij ANO Babis krijoi koalicionin qeverisës. 

Qeveria e pakicës e përbërë nga ANO dhe CSSD të mërkurën (26.06) do të përballet me mocionin e votëbesimit në parlament. Vëzhguesit e konsiderojnë si të pamundur suksesin e opozitës, sepse komunistët (KSCM) kanë deklaruar, që do ta mbështesin kabinetin qeveritar, që qeveris qysh prej një viti.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjykata nuk mjaftohet me burgim të përjetshëm për "El Chapon", i jep dhe 30 vjet plus

Globi

Gjykata nuk mjaftohet me burgim të përjetshëm për "El Chapon", i jep dhe 30 vjet plus

Gjykata e Nju Jorkut e dënoi udhëheqësin meksikan të rrjetit të drogës, Joaquin "El Chapo" Guzman, me burgim të përjetshëm, plus 30 vjet. Guzman, 62 vjeç, u shpall fajtor për dhjetë...

“Mund të kishe sukses me filma për të rritur”/Pas fotos seksi, Olta Gixhari “ofendohet” nga komentuesi

Show-biz

“Mund të kishe sukses me filma për të rritur”/Pas fotos seksi, Olta Gixhari “ofendohet” nga komentuesi

Prej disa ditësh aktorja shqiptare Olta Gixhari poston foto në profilin e saj në Instagram nga pushimet e saj ku ka treguar dhe linjat seksi me bikini. Aktorja së fundmi ka...

Vendosi rekord në Serinë A, futbollisti shqiptar i bashkohet zyrtarisht Lacios

Sport

Vendosi rekord në Serinë A, futbollisti shqiptar i bashkohet zyrtarisht Lacios

Tashmë është zyrtare, Anxhelo Ndreca do të jetë pjesë e Lacios në sezonin e ardhshme. Ka qenë klubi kryeqytetas që nëpërmjet një komunikate zyrtare, ka njoftuar transferimin e 17-vjeçarit shqiptar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!