PS dhe Rama, pas 30 qershorit nuk janë mazhorancë

Tuesday, 09 July 2019 19:50

Partia Socialiste e faktoi edhe me rezultat konkret daljen e saj në opozitë. 30 qershori tregoi se Rama është shumë më pak se gjysma e votuesve në Shqipëri. Historiku i viteve të fundit  i zgjedhjeve ka treguar se në Shqipëri marrin pjesë 46-50% të qytetarëve me të drejtë vote.

Më 30 qershor pjesëmarrja reale, e raportuar nga vetë komisionerët e Partisë Socialiste, kapte shifrën e 18% në të gjithë vendin, pjesëmarrje e cila u konfirmua edhe nga KQZ fillimisht. Do të duhej ndërhyrja e Komisionit Qendror Zgjedhor, provuar nga shfaqja e videove se si u mbushën kutitë e votimi, për të çuar shifrën e pjesëmarrjes në votime me 22%.

Pavarësisht manipulimeve edhe kjo shifër e pozicion Ramën dhe partitë e koalicionit të tij në opozitë, pasi është më pak se gjysma e votuesve që i drejtohen kutive të votimit në zgjedhje.

Aq më tepër që në zgjedhjet e 30 qershorit, votat e pavlefshme u renditën të dytat për nga rezultati në disa bashki, duke lënë pas edhe kandidatët fiktivë  që rivalizuan Partinë Socialiste.

Vetëm në Bashkinë e Tiranës, rezulton se numri i votave të pavlefshme është 9796 (ose 5,7% e totalit të votave në kuti), më shumë edhe se votat e konkurrentit të Veliajt, Arben Skënderi i cili ka marrë 9364 vota.

Edhe në bashki të tjera raportohet për një numër të konsiderueshëm votash të pavlefshme, po t’i referohemi numrit të votuesve që morën pjesë në proces. Në të gjithë vendin votat e pavlefshme përllogariten rreth 6%.

Pra edhe nëse marrim të mirëqenë shifrën e manipuluar të zgjedhjeve nga KQZ e Ramës, 22% dhe ti zbresim 6% të votave të pavlefshme, Partia Socialiste është sot ën nivelin e 15-16%, shifër kjo që e pozicionon edhe zyrtarisht në opozitë.

Modifikuar më Tuesday, 09 July 2019 19:56

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Emrat/ 6 kandidatë për Gjykatën Kushtetuese

Aktualitet

Emrat/ 6 kandidatë për Gjykatën Kushtetuese

6 kandidatë kanë paraqitur interes dhe kanë aplikuar për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese pas rihapjes së garës nga Kuvendi me 21 gusht të këtij viti. Prej tyre do të përzgjidhet vetëm...

Spahiu: Edhe me kodin e ri zgjedhor nëse dalin sërish përgjime, nuk do ti njohim zgjedhjet

Politikë

Spahiu: Edhe me kodin e ri zgjedhor nëse dalin sërish përgjime, nuk do ti njohim zgjedhjet

Ish-deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Përparim Spahiu në një intervistë për Ora News konfirmoi se nëse nga qeveria do të ketë një propozim serioz për zgjidhjen e krizës, opozita...

Grupi i famshëm i vajzave bashkohet, së shpejti me një super surprizë për fansat (FOTO)

Show-biz

Grupi i famshëm i vajzave bashkohet, së shpejti me një super surprizë për fansat (FOTO)

Grupi i famshëm muzikor, “Pussycat Dolls”, do të ribashkohet dhe do të ketë një surprizë të madhe për publikun. Pas 10-vitesh të ndara, vajzat e hitit “Don’t Cha”, do të mbajnë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!