Nikos Dendias, ministri i jashtëm i Greqisë me origjinë nga Himara e që i thoshte Ramës 'çerek grek'

E Enjte, 11 July 2019 21:20

Nikos Dendias, një grek me origjinë nga Himara, do të jetë ministri i jashtëm në qeverinë e re të Kyriakos Mitsotakis.

Por si janë marrëdhëniet e tij me Shqipërinë?

 

60-vjeçari me profesion avokat, që ka lindur në ishullin e Korfuzit, ka deklaruar shpesh me krenari origjinën e tij nga Shqipëria. Disa herë në studiot televizive ai eshte shprehur se të parët të tij ishin nga Himara, shkruan gazeta Dita.

 

Një vit më parë kur Dendias ishte një nga zërat më të fortë të opozitës dhe ngrinte dyshime mbi politikën e jashtme të Alexis Tsipras, kritikoi në distancë edhe kryeministrin Edi Rama.

“Më bën pershtypje të jashtezakonshme që kryeministri Rama nuk ka qëndrime pro greke. Më bën pershtypje sepse zoti Rama është çerek grek, gjyshen e tij Anagnosti e njihja ne Korfuz”, thoshte ai teksa partia e tij ishte në opozitë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shqiptarët të parët për azil dhe në Itali

Aktualitet

Shqiptarët të parët për azil dhe në Itali

Emmanuel Macron, President i Francës: Si mund t’ua shpjegoj unë bashkëqytetarëve të mi, se vendi i dytë, qytetarët e të cilit kërkojnë azil në Francë, janë njerëz që vijnë nga...

Protestat në Katalonjë, rrezikohet “El Clasico”, kërkohet shtyrja

Sport

Protestat në Katalonjë, rrezikohet “El Clasico”, kërkohet shtyrja

“El Clasico” i futbollit Barcelona-Real Madrid rrezikon të mos luhet fundjavën e ardhshme, në datën 26 tetor. Federata spanjolle e futbollit kërkon shtyrjen e supersfidës për shkak të tensioneve që...

5000 firmat për krijimin e lëvizjes "Gratë e Unazës për Dinjitet"

Aktualitet

5000 firmat për krijimin e lëvizjes "Gratë e Unazës për Dinjitet"

Është krijuar lëvizja ‘Gratë e Unazës për Dinjitet’ pas gjestit shumë të ulur që Z.Borchard bëri datën e 13 tetorit. Dhe ditën e sotmë ato kanë dalë para mediave dhe kanë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!