SHBA godet qeverinë/ Në Tiranë krimi i organizuar kërcënon bizneset

E Enjte, 11 July 2019 21:40

Në raportin e fundit për klimën e investimeve në Shqipëri, Departamenti Amerikan i Shtetit flet edhe për kriminalitetin në vend, duke e konsideruar një rrezik të konsiderueshëm.

Më tej, në raport theksohet edhe se, krimi i organizuar ka një ndikim të fortë në jetën politike, ekonomike e sociale të vendit.

Pjesë nga raporti i DASH:

 

Kërcënimet e Krimit

Ka rrezik të konsiderueshëm nga krimi në Tiranë. Qeveria shqiptare po bën një përpjekje të bashkërenduar për të përmirësuar aftësitë e zbatimit të ligjit të vendit dhe për të zvogëluar korrupsionin. Krimi i organizuar ka një ndikim të theksuar në Shqipëri, me një rrjet të organizatave kriminale të përfshira në trafikimin e drogës, grabitje, ryshfet, pastrim parash, prostitucion dhe trafikim njerëzor.

Statistikat e fundit të krimit tregojnë një rënie në kategoritë e shumta të krimit të dhunshëm; kjo përfshin vrasje / vrasje në tentativë, plaçkitje me forcë dhe plaçkitje të armatosura. Krimi në rrugë është mjaft i zakonshëm në zonat urbane, kryesisht gjatë natës. Krimet më të dukshme janë vjedhjet dhe dhuna në familje.

Sulmet seksuale dhe ngacmimet janë një çështje kryesisht në qytetet më të vogla. Viktimat kanë tendencë të jenë femra.

Komuniteti i emigrantëve nuk është i shënjestruar në mënyrë specifike, edhe pse anëtarët mund të bëhen viktima për shkak të rrethanave ose afërsisë.

Ndjenjat anti-amerikane janë të rralla në Shqipëri dhe për komunitetin ndërkombëtar ka opinion përgjithësisht të mirë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Grupit të “Toyota Yaris” i sekuestrohen euro, tokë në bregdet e troje

Politikë

Grupit të “Toyota Yaris” i sekuestrohen euro, tokë në bregdet e troje

Policia e Shtetit ka finalizuar një tjetër operacion në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda, për sekuestrimin e aseteve dhe pasurisë që rrjedhin nga veprimtaria kriminale. Mijëra euro, tokë...

Franca kthen me 'charter' 29 azilkërkues, ndër ta edhe një familje me 5 anëtarë

Aktualitet

Franca kthen me 'charter' 29 azilkërkues, ndër ta edhe një familje me 5 anëtarë

Vijonë në Rinas, operacionet e përbashkëta të riatdhesimit të shtetasve shqiptarë të cilëve u është refuzuar azili në vendet e BE-së. Sot u kthyen 29 shtetas nga Franca, mes tyre edhe...

Jetëshkrimi/ Ja kush është Petraq Milo, kandidati i propozuar nga Presidenti për drejtimin e KLSH-së

Aktualitet

Jetëshkrimi/ Ja kush është Petraq Milo, kandidati i propozuar nga Presidenti për drejtimin e KLSH-së

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka vendosur t’i propozojë  Kuvendit, Petraq Milon për kryetar të KLSH-së. Prof. Dok. Petraq Milo është një personalitet me një eksperiencë të jashtëzakonshme, brenda dhe jashtë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!