Kundërpërgjigjet “asgjesuese” të Metës ndaj pyetjeve provokuese të Vasilika Hysit

Hënë, 09 September 2019 16:11

Presidenti Ilir Meta doli sot para Komisionit Hetimor Parlamentar për të dëshmuar, në lidhje me çdekretimin e votimeve të 30 qershorit.

Gjatë seancës së pyetje-përgjigjeve ra në sy fakti se deputetja e PS-së, Vasilika Hysi kishte marrë përsipër të bënte një seri pyetjeve provokuese ndaj Kreut të Shtetit për anulimin e 30 Qershorit.

Por ra në sy se kundërpërgjigjet e Metës ndaj saj ishin vërtet asgjesuese.

PYETJET E VASILIKA HYSIT:

Shfuqizimi i dekretit tuaj a e ka cenuar nenin e Kushtetutës ku thuhet se cenohet e drejta e zgjedhësve?

Është një argument që ju e përmendni, në faqen 6 se opozita dëshiron të marrë pjesë në zgjedhje, me kusht që të garantohet e drejta e votës. Ku e bazoni, ku është baza ligjore, që ju e sillni si argument se opozita dëshiron të marrë pjesë me këtë kusht?

Gjithashtu thatë se do të caktonin një datë që të garantonte gjithëpërfshirjen. Pra, ku e bazoni ju këtë argument, cila është arsyeja që ju bën të mendoni se nga data 30 qershor deri më 13 tetor do të plotësohen kushtet për këto zgjedhje pa pengesa?

E fundit, ju si kryetar i Komitetit të Sigurisë Kombëtare. Cilat janë masat që keni marrë për të adresuar informacionet që keni pasur nga institucionet e sigurisë kombëtare?

Duke ju kundërpërgjigjur pyetjeve të deputetes së Partisë Socialiste, Vasilika Hysi, se ku e gjeti të drejtën për të shfuqizuar dekeretin për datën e zgjedhjeve, Meta i dha një përgjigje “asgjesuese”.

PRESIDENTI META:

Lidhur me pyetjen se ku e gjej unë të drejtën të nxjerr dekrete. Së pari në bazë të të gjithë praktikës së presidencës.

Së dyti dua t’ju bëj një kundërpyetje: Në cilin nen të Kushtetutës i jepet të drejtë Kuvendit të shfuqizojë ligjet? Në cilin nen të Kushtetutës i jepet e drejta qeverisë për shfuqizuar vendimet e saj?

Në rast se unë kam bërë një shkelje të Kushtetutës, duhet të pranojmë se të gjithë Presidentët e mëparshëm kanë bërë një shkelje të Kushtetutës, gjë që ata nuk e kanë bërë, përkundrazi kanë shmangur kriza të vështira dhe të forta në vend.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Aktualitet

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Shkodër gjatë turneut të boksit “Shkodra Boxing Night”, ku në përballjes mes durrsakut Ardit Murja dhe bullgarit Isus Velchkov, ky i fundit ka humbur...

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Aktualitet

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Një banesë në Shënkoll të Lezhës ka pësuar dëme nga termeti. Ndërkohë që emergjencat po mbledhin informacion pasi dyshohet të ketë dhe dëme të tjera në qarkun e Lezhës.

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Aktualitet

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore u lëkund fuqishëm sot nga dhjetëra tërmete, ku njëri prej tyre i ishte me magnitudë 5.2. Megjithëse, Shqipëria është në një zonë sizmike...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!