Meta: Dekreti eshte e drejte vetem e Presidentit ne baze te Kushtetutes

E mërkurë, 11 September 2019 17:59

Presidenti Ilir Meta ka folur në konferencën për shtyp edhe debatin e shumëpërfolur për zhdekretimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, ku maxhoranca socialiste shpesh ka përgojuar që nuk ekziston termi zhdekretim në aktet që rregullojnë Presidencëm
“Presidenti i Republikës ka respektuar Kushtetutën e Shqipërisë, të gjitha detyrimet ndërkombëtare. Ata që nuk duan të binden sepse i tillë është interesi partiak është problemi i tyre. Jetojmë në shtetin e propagandës dhe në shtetin e së drejtës. Unë respektoj shtetin e së drejtës”, deklaroi Meta.
Por unë a kam të drejtë të nxjerrë dekrete. Dhe a ka të drejtë ti shfuqizoj dekretet që nxjerr. Kuvendi i Shqipërisë a ka të drejtë të nxjerrë ligje. A ka të drejtë që ti kthejë ligjet që nxjerr. Qeveria a ka të drejtë të nxjerrë vendime. A ka të drejtë ti shfuqizojë. Po unë kam të drejtë të nxjerrë një dekret për të shfuqizuar dekretet e mëparshme?
Qeveria a ka të drejtë të nxjerrë një vendim për të shfuqizuar një vendim të mëparshëm. Nëse unë do të bëhesha si shteti i propagandës, do na mjaftonte çështja e Beketit, po të shkojnë njerëzit në Strasburg.

Kjo është një e drejtë kushtetuese e padiskutueshme e Presidentit.

E gjitha kjo është një lojë propagandistike që njerëzit të thonë që ore me të verëtë e ka shkelur Kushtetutën ky Presidenti. Komsioni i Venecias nuk është komision propagande por i ka shërbyer më së miri shtetit të së drejtës.

Jemi me vërtetë shtet parlamentar por nuk duhet të harrojmë që Presidenti është Presidenti i Republikës, dhe si të tillë detyrat janë shumë të ndara, në bazë të të parimit ‘check and balance’-tha Meta.

 

Modifikuar më E mërkurë, 11 September 2019 18:04

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Aktualitet

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Shkodër gjatë turneut të boksit “Shkodra Boxing Night”, ku në përballjes mes durrsakut Ardit Murja dhe bullgarit Isus Velchkov, ky i fundit ka humbur...

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Aktualitet

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Një banesë në Shënkoll të Lezhës ka pësuar dëme nga termeti. Ndërkohë që emergjencat po mbledhin informacion pasi dyshohet të ketë dhe dëme të tjera në qarkun e Lezhës.

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Aktualitet

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore u lëkund fuqishëm sot nga dhjetëra tërmete, ku njëri prej tyre i ishte me magnitudë 5.2. Megjithëse, Shqipëria është në një zonë sizmike...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!