Merkel flet me Ramën për pikturat, me kryeministren serbe për ekonominë

E mërkurë, 18 September 2019 17:09

Kryeministri Edi Rama ishte pak ditë më parë në Berlin ku u prit nga kancelarja Angela Merkel. Kreu i qeverisë e cilësoi vizitën të suksesshme edhe pse kancelarja nuk dha asnjë premtim për negociatat, por tha vetëm se “do t’a vendos Bundestagu në funt të shatorit”.

I vetmi lajm që u prodhua nga një vizitë e tillë ishin fotot e Edi Ramës teksa i jepte Angela Merkel librin me piktura të tij.

Ndërkohë sot në Berlin Angela Merkel ka pritur kryeministren e Serbisë, homologen e Edi Ramës, Ana Branabiç. Ajo që bie në sy në këtë takim është se kryeministrja serbe është pritur me ceremonial zyrtar dhe me roje nderi në Bundestag, gjë që mungoi për Edi Ramën.

Por protokolli është pjesa më pak e dukshme e dy vizitave. Kontrasti më i madh mes vizitës së Ramës dhe Branabiç është temat për të cilat është folur. Kryeministrja serbe ka diskutuar me kancelaren Merkel për ekonominë dhe rritjen e pranisë së biznesit gjermane në Serbi. Gjithashtu është folur për çështje konkrete bashkëpunimi.

Ndërkohë që Edi Ramës, veç fotove me librin e tij, nga Merkel i janë përsëritur edhe njëherë kushtet që lidhen me luftën ndaj krimit, korrupsionit dhe zgjidhjen e një krizës së rëndë politike.

Edhe në postimin që Merkel ka bërë për kryeministren serbe flitet për ekonominë dhe bashkëpunimin mes dy vendeve. Ndërsa për Edi Ramën, vlerësimi i Merkelit ishte se është një artist, njëlloj si të flitej për një takim me një piktor ekstravagant dhe jo kryeministrin e një vendi me shumë probleme.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konservatorët sigurojnë edhe një mandat në Poloni

Globi

Konservatorët sigurojnë edhe një mandat në Poloni

Partia konservatore në pushtet, Ligji dhe Drejtësia, është fituese e shumicës në zgjedhjet parlamentare të së dielës në Poloni, duke siguruar kësisoj edhe një mandat katërvjeçar për të vazhduar reformat...

Dënohen me burgim 9 udhëheqës të Katalonjës

Globi

Dënohen me burgim 9 udhëheqës të Katalonjës

Gjykata e Lartë spanjolle i dënoi me nga 9 deri në 13 vjet heqje lirie 9 udhëheqës rë Katalonjës për rolin e tyre në përpjekjet për pavarësinë e rajonit në...

Kosovë: Autoritetet po hetojnë shkaqet e ndërprerjes së verifikimit të votave nga Serbia

Bota Shqiptare

Kosovë: Autoritetet po hetojnë shkaqet e ndërprerjes së verifikimit të votave nga Serbia

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u bëri thirrje të hënën institucioneve të sigurisë që të hetojnë dhe të zbardhin dyshimet për, siç thuhet, helmimin e personelit të Komisionit Qendror të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!