‘Punësimet tufa-tufa të Rilindjes në administratë atentat ndaj hapjes së negociatave’

E mërkurë, 18 September 2019 17:51

Bundestagu gjerman pritet ti vendosë Shqipërisë një tjetër kusht për hapjen e negociatave. Kushti i ri lidhet me Reformën në Administratën Publike. Ligji për nëpunësin civil ishte kusht 6 vite më parë dhe u miratua nga qeveria “Berisha”. Por duket se ndërkombëtarët kanë vënë re probleme të reja serioze në administratë gjatë qeverisjes “Rama” duke kërkuar edhe njëherë reformën në administratë.

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili deklaron se vendosja e këtij kushti lidhet me punësimet pa kritike, sipas bindjeve politike, që ka aplikuar këtu vite Rilindja. Vasili thotë se ndërkombëtarët nuk mund të thonë që dhe për këtë reformë e ka fajin opozita.

Postimi i plotë i Petrit Vasilit: “Punësimet me tufa të rilindjes atentat me qëllim kundër hapjes së negociatave! Një nga kushtet shume te forta te vendosura qarte e prere per hapjen e negociatave eshte Reforma ne Administraten Publike. Punesimet me qindra e qindra, tufa tufa nga rilindja me teser partie jane haptazi dhe me qellim kunder hapjes se negociatave nga Rama dhe rilindja.

Nderkombetaret ketu ne Tirane nuk besoj se do ta konsiderojne edhe kete nje reforme fantastike qe nuk eshte pare gjëkundi. S’besoj se do te jene kaq te trashe sa te thonë qe jua ka fajin opozita per kete. Po ju risjell edhe nje here ne vemendje publikimet e pergjimeve nga Zeri i Amerikes per punesimet ne burgje pa pasur nevoje per komente te mëtejshme”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Sport

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Shqipëria do të kërkojë të zhbëjë në Moldavi humbjen e hidhur që i la sfida me Turqinë, ndërsa Edi Reja ka vendosur të bëjë dhe ndryshime në formacion. Kështu, titullar...

Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Politikë

Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Erisa Xhixho, nënkryetarja e LSI-së, ka reaguar në Facebook me anë të një postimi, ku vlerëson opinionin përfundimtar të Komisionit të Venecias, si dhe thekson se Presidenti i Republikës nuk...

Konservatorët sigurojnë edhe një mandat në Poloni

Globi

Konservatorët sigurojnë edhe një mandat në Poloni

Partia konservatore në pushtet, Ligji dhe Drejtësia, është fituese e shumicës në zgjedhjet parlamentare të së dielës në Poloni, duke siguruar kësisoj edhe një mandat katërvjeçar për të vazhduar reformat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!